Od 2023 zakaz palenia węglem w Warszawie

Mój dom Data publikacji: 27 kwietnia 2022 / Aktualizacja: 2022-05-30

Ustawa antysmogowa została przegłosowana wśród radnych sejmiku województwa mazowieckiego. Co to oznacza dla zwykłych mieszkańców? Otóż, wraz z październikiem 2023 roku nie będą oni mogli dalej palić w swoich piecach węglem. Kogo będzie dotyczył ten zakaz?

Koniec palenia w stolicy węglem

Zakaz palenia węglem w Warszawie wprowadzony zostanie od 1 października 2023 roku. Ościenne gminy również muszą się liczyć z wymianą „kopciuchów”. Tam zakaz również ma być wprowadzony, ale od 1 stycznia 2028 roku.

Wprowadzone zmiany zabraniają również instalowania w nowych budynkach pieców opalanych węglem i drewnem. Dotyczyć to ma jednak tylko nieruchomości, które mogą podłączyć się do ogrzewania miejskiego. Oznacza to, że mieszkańcy nowo powstałych domów i budynków mieszkalnych w Warszawie i okolicach nie będą mogli montować choćby kominków.

Warto wspomnieć, że zakaz taki funkcjonuje w Krakowie, gdzie według dziennik.pl odnotowano jego pozytywny wpływ na jakość powietrza i zdrowie mieszkańców.

Wymień kopciucha

Zgodnie z prawem do końca 2022 roku warszawiacy musza wymienić kotły na węgiel lub drewno, które nie spełniają norm klasy 3,4 lub 5. Można otrzymać do 70% dotacji refundującej koszt wymiany. Na ten cel można skorzystać z dotacji. Więcej na ten temat można dowiedzieć się na stronie um.warszawa.pl.

  • https://next.gazeta.pl/next/7,172392,28380609,warszawa-bez-wegla-radni-przeglosowali-uchwale-antysmogowa.html
  • https://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/8408115,zakaz-spalanie-wegiel-mazowsze-uchwala-antysmogowa.html

Podobne artykuły