24 listopada 2021

Elewacje drewniane – wady i zalety

Wygląd zewnętrzny domu – zupełnie jak odzież – potrafi zrobić dobre pierwsze wrażenie. Może nawiązywać do stylu wnętrza, wskazując na nowoczesne akcenty, czy wręcz przeciwnie – podkreślać aranżację w klimacie retro. Dziś coraz częstszym rozwiązaniem są drewniane elewacje. Jakie są ich wady i zalety?

Oryginalna ozdoba domu

Właściciele domów wolnostojących coraz chętniej decydują się na montaż desek w formie elewacji. Nic dziwnego – ocieplają wizualnie budynek i sprawiają, że obiekt wydaje się przytulny. Co więcej, drewniana elewacja pięknie prezentuje się w słońcu, a także jest świetnym kontrastem dla warunków pogodowych, panujących zimową porą.

Drewno łatwe w obróbce

Drewno to materiał trwały i podatny na obróbkę. Z łatwością można nadać mu odpowiednią formę, kształt czy wymiary, a przy specjalnych zabiegach nawet kolor. Świetnie prezentuje się jako materiał dekoracyjny, kiedy drewniana elewacja obkłada fragmenty powierzchni domu.

Największą zaletą materiału są walory estetyczne. Drewno przywodzi na myśl ciepło i bezpieczeństwo – elewacja wykonana z tego materiału tak właśnie kojarzy się dla większości osób. To surowiec, który z powodzeniem łączy się z cegłą czy kamieniem, za każdym razem tworząc ekstrawagancki efekt.

Co więcej, drewniana elewacja zapewnia też doskonałą izolację cieplną. Budynek obłożony deskami szybciej się nagrzewa. Drewno utrzymuje tę temperaturę, która dzięki temu dłużej pozostaje we wnętrzu. Warto też wspomnieć o korzystnym mikroklimacie, jaki wytwarza surowiec. Odpowiednio zaimpregnowane drewno jest odporne na zmienne warunki atmosferyczne i uszkodzenia. Nie jest podatne także na odbarwienia.

Konieczność regularnej impregnacji

Drewno jest materiałem, które wymaga regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. To nie surowiec, który raz położony, pozostaje w niezmiennym stanie przez dziesiątki lat. Aby utrzymać efekt i podkreślić piękno materiału, drewniana elewacja musi być pokrywana dedykowanymi preparatami, dzięki którym stanie się odporna na działanie czynników zewnętrznych.

Czynności takie należy wykonywać wyłącznie latem. Przed nałożeniem impregnatu drewno należy dokładnie oczyścić i osuszyć – należy więc wykonywać to w sprzyjających warunkach atmosferycznych.

Rodzaje drewna

Obecnie wiele gatunków drewna wykorzystywanych jest do celów ozdobnych. Deski elewacyjne wykonywane są z dębu, sosny, świerku czy modrzewia. Przed montażem drewno poddawane jest obróbce, gdzie zyskuje pożądaną grubość, profil, fakturę czy kolor.

Drewno jako naturalny surowiec jest pięknym materiałem ozdobnym, ale ma też swoją cenę. Dodatkowo należy dbać o regularną pielęgnację, by zachować estetyczny wygląd i dobrą kondycję. Alternatywą mogą być deski drewnopodobne, które są lżejsze, tańsze i łatwiejsze w montażu. Z pewnością nie potrzebują tyle uwagi, co drewniane elewacje, lecz są też pozbawione sęków i mają zazwyczaj jednolitą barwę. Kolejne wady to nieestetyczne zacieki po opadach deszczu lub śniegu, a także odbarwienia w wyniku działania promieni UV.

Partnerem materiału jest CustomZole.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!