Czy warto zamontować zmywarkę na wysokości? Montowanie zmywarki na wysokości w zabudowie staje się coraz modniejsze. Czy rozwiązanie te jest faktycznie warte uwagi?
Standardowo zmywarki montujemy od ziemi pod blatem roboczym. Obsługa urządzenia wymaga od nas przykucnięcia lub schylania się. Z biegiem czasu może to być dla nas niekomfortowe, dlatego pomysłowym rozwiązaniem jest umieszczenie zmywarki w zabudowie na wysokości wzroku. Dzięki temu możemy wyjąć i włożyć naczynia na stojąco.
Jedną z największych zalet tego typu montażu zmywarki jest to, że nie musimy się do niej schylać, aby włożyć lub wyjąć naczynia. Zmywarka jest na wysokości naszych ramion, wystarczy otworzyć drzwiczki i bez zbędnego wysiłku ją obsłużyć. Jest to kusząca perspektywa, ale w przypadku wielu osób pojawiają się pytania.
Zacznijmy od obciążenia. Zmywarka zapakowana w pełni jest dosyć ciężka, co w takim razie z wytrzymałością dolnej zabudowy pod zmywarką? Nie powinno to stanowić problemu, a zamawiając meble do kuchni, na pewno będziemy o tym fakcie informować wykonawcę, który jednocześnie powinien zapewnić odpowiednią wytrzymałość konstrukcji i ewentualnie ją wzmocnić. Warto więc tę kwestię przedyskutować ze stolarzem, który meble dla nas będzie wykonywał.
W zasadzie, aby dać ulgę naszemu kręgosłupowi wystarczy zamontować zmywarkę, już na wysokości 40 cm od ziemi na dole robią szufladę. Już samo takie podwyższenie sprawia, że nie musimy się tak nisko schylać, a dzięki temu jest nam łatwiej wyciągać i wkładać naczynia. Jest to rozwiązanie, które jako alternatywę zastosowało wiele osób i jest ono przez nie bardzo chwalone.
Warto to zaznaczyć, bo takie opinie ludzi również możemy znaleźć. Są przypadki, gdy zmywarka zamontowana została zbyt wysoko np. dolna krawędź sięgająca blatu. Wtedy okazuje się, że układanie i zdejmowanie naczyń z górnej półki jest niewygodne. Dlatego warto najpierw przymierzyć się do wysokości zmywarki lub przetestować to u kogoś.
Problem może nam doskwierać zwłaszcza wtedy gdy wybierzemy zmywarkę z szufladą na sztućce. Wtedy sięganie do niej może się okazać prawdziwym utrapieniem.
Kolejnym minusem jest to, że rozwiązanie to średnio sprawdza się w przypadku małych kuchni. Zabiera to dodatkową przestrzeń roboczą, a większość z nas już w zabudowie chce mieć piekarnik i kuchenkę mikrofalową. Te urządzenia mogą być obok siebie, należy jednak dla pewności zastosować dodatkową izolację w postaci grubszej ścianki działowej w meblach. Jednak sam komfort w użytkowaniu w zasadzie wyklucza to rozwiązanie. Piekarnik musiałby znajdować się bardzo wysoko, co utrudnia jego obsługę i jest wręcz niebezpieczne. Można na siebie wylać np. gorący tłuszcz.
Niektórzy zastanawiają się, czy podczas jej użytkowania bardziej nie kapie na podłogę i szybciej się ona nie brudzi? Nic takiego się nie dzieje, a indywidualne przypadki zależne mogą być po prostu od tego, w jaki sposób korzystają z niej dane osoby. Przy zachowaniu ostrożności takie sytuacje nie mają miejsca.