Mrożonki – jakie gotowe potrawy możemy mrozić?

Porady Data publikacji: 20 października 2021 / Aktualizacja: 2023-09-05

Mrożenie to idealny sposób na przechowywanie żywności, której nie jesteśmy w stanie zjeść od razu lub gdy nagromadzimy zbyt dużo zapasów. To także jeden z najlepszych i najzdrowszych patentów na przedłużenie trwałości i świeżości jedzenia. Podczas tego procesu produkty zachowują większość swoich składników odżywczych. To również świetny pomysł na oszczędzanie, ponieważ zazwyczaj większe opakowania są bardziej korzystne cenowo niż te pojedyncze. Mrozić możemy zarówno niektóre surowe produkty, jak i te po obróbce termicznej. Co gotowego można dodatkowo mrozić? Jak przechowywać mrożoną żywność?

Co można mrozić?

Mrozić możemy najbardziej podstawowe produkty spożywcze, takie jak mięsa, ryby, warzywa, owoce, pieczywo, ser, zioła oraz grzyby. Mimo wszystko, to jednak potrawy gotowe pozwolą nam na zaoszczędzenie największej ilości czasu, podczas codziennych obowiązków domowych. W dni kiedy jesteśmy wyjątkowo zabiegani i potrzebujemy szybkiego obiadu, wystarczy rozmrozić porcję przygotowanej wcześniej potrawy i cieszyć się pysznym, domowym posiłkiem.

Wśród dań gotowych, najlepiej do zamrożenia sprawdzą się przede wszystkim zupy, sosy, dania kuchni polskiej, takie jak: fasolka po bretońsku, bigos, gołąbki, gotowana kapusta, pierogi, kotlety. Do mrożenia świetnie nadają się wszelkiego rodzaju kluski, kopytka i pyzy. Oprócz tego mało osób wie, że można umieścić w zamrażalce między innymi:

Ciasta (także te z kremem) – bez problemu zamrozimy wypieki drożdżowe, babki, ciasta z owocami. Pozostałości po uroczystościach rodzinnych też nie muszą wylądować w śmietniku. Torty z kremem należy owinąć folią spożywczą i przechowywać z dala od wędlin i mięs, aby nie przeszły ich zapachem.

Surowe ciasto na pizze i podpieczone spody do pizzy – gotowe ciasto na pizze formujemy w kulę, smarujemy oliwą z oliwek i zamykamy w szczelnych pojemnikach lub torebkach.

Rosół – jest zupą, która niestety dosyć szybko się psuje, dlatego najlepiej mrozić go zaraz po przestudzeniu.

 Warto pamiętać, że jeżeli mrozimy dania własnoręcznie przez nas przygotowane, jak potrawka czy gulasz, pod żadnym pozorem nie dodajemy do nich ziemniaków, makaronu ani ryżu. Podczas rozmrażania dodatki te zmiękną i zamienią się w nieapetyczną papkę.

Sposoby i czas przechowywania mrożonych dań

Zanim gotową potrawę umieścimy w zamrażalce, trzeba ją odpowiednio zapakować. Najlepiej używać do tego woreczków ze specjalnymi oznaczeniami. Opakowanie powinno mieć symbol widelca i kieliszka, na znak, że jest odpowiednie do kontaktu z żywnością, oraz symbol śnieżynki, która oznacza, że woreczek nadaje się do mrożenia. Jeżeli mamy taką możliwość, warto zainwestować w opakowania próżniowe, dzięki którym zamrożone potrawy przetrwają w nienaruszonym stanie jeszcze dłużej.

Obecnie, sklepy oferują nam szeroki asortyment różnego rodzaju opakowań. Oprócz zwykłych torebek foliowych, możemy kupić także grubsze pojemniki na mrożonki. Można dostać takie, które wymagają samodzielnego związania, lub takie które wyposażone są w plastikowy suwak. Zamykając opakowanie, należy usunąć z niego jak najwięcej powietrza. Potrawy można mrozić używając również zwykłej foli spożywczej, papieru do pieczenia lub foli aluminiowej.

Do opakowania wkładamy potrawy dokładnie przestudzone. Pod żadnym pozorem nie powinny być gorące, gdyż to może negatywnie wpłynąć na inne zamrożone produkty, a także przyczynić się do awarii zamrażalnika. Dania do mrożenia układamy dosyć ciasno,  spowoduje to lepszą pracę zamrażarki. Przy pakowaniu potrawy w pojemnik, najlepiej opisać go wodoodpornym pisakiem. Informacja jaka powinna znaleźć się na opakowaniu to data mrożenia, a także co znajduje się w środku. Brzmi to banalnie, ale po zamrożeniu niektóre dania ciężko rozpoznać i odróżnić od innych. Dodatkowo można zanotować ile porcji znajduje się w opakowaniu.

Najbezpieczniej spożywać przygotowane mrożonki w ciągu 2-3 miesięcy. Najszybciej należy zjeść zupy, potrawki, gulasze, pierogi i gotowane mięso. Nieco dłużej poleżeć mogą klopsiki, kotlety, czy  pulpety.

Jak mrozić gotowe potrawy?

Pierogi po ulepieniu obgotowujemy we wrzątku przez 2-3 minuty, do ich wypłynięcia. Następnie studzimy i wstawiamy do zamrażalnika, najlepiej na tacce, tak aby się nie stykały. Kiedy stwardnieją, przekładamy je do torebek lub pojemników. Zabieg ten ma chronić przed ich sklejaniem się. W ten sposób mrozimy również inne kluski ( także te z nadzieniem), kopytka, pyzy, a także klopsiki i krokiety.

Dania płynne, takie jak zupy czy sosy, mrozimy nie nalewając ich do pojemników do pełna. W opakowaniu zawsze powinno zostać trochę luzu, ponieważ w trakcie zamrażania posiłek zwiększy swoją objętość. Zostawienie przestrzeni zapobiegnie ewentualnemu uszkodzeniu opakowania.

Duże ilości jedzenia najlepiej zamrażać w porcjach, dzięki czemu z zamrażalki wyciągniemy tyle ile akurat potrzebujemy. W ten sposób najwygodniej mrozić gulasz, potrawkę, bigos czy kotlety. Mięso pieczone lub gotowane kroimy na grubsze plastry i zamrażamy z odrobiną sosu, dzięki temu zapobiegniemy jego wysuszeniu i stwardnieniu.

Podobne artykuły