Grzyby wzbudzają wiele kontrowersji i niektórzy obawiają się niewłaściwego ich przygotowania, a w efekcie zatrucia. Trzeba też pamiętać, że grzyby są delikatne i łatwo doprowadzić do ich rozgotowania. Musimy wiedzieć jak długo gotować grzyby, aby tego uniknąć. Złe przyrządzenie pozbawi je smaku i konsystencji. W tym artykule znajdziesz kompleksową wiedzę na temat grzybów i dowiesz się wielu przydatnych rzeczy. Dowiesz się ile czasu gotować grzyby. Jak poprawnie oczyścić grzyby oraz jakie wartości odżywcze znajdziemy w grzybach.
Gotowanie grzybów nie jest niczym skomplikowanym. Musimy zwrócić uwagę na to, jakie grzyby planujemy ugotować. Grzyby mrożone i świeże powinniśmy gotować od 15 do 30 minut. Ten czas zależny jest od ich rodzaju, wielkości oraz tego, czy są młode, czy stare. Młodym i niewielkim maślakom wystarczy zazwyczaj około 15 minut. Koźlaki i boczniaki będą potrzebowały około 25 minut. Najwięcej czasu powinny gotować się kurki i borowiki – nawet 35 minut. Nie da się określić jednego, odpowiedniego czasu dla każdego rodzaju grzybów. Powinniśmy zdać się na swoją intuicję i sprawdzać je co jakiś czas podczas gotowania. Najlepszym sposobem jest spróbowanie małego kawałka. Taka ilość na pewno nikomu nie zaszkodzi. Jeżeli są zbyt twarde, to oznacza, że potrzebują jeszcze trochę czasu.
Chcesz wiedzieć, ile gotować grzyby suszone? Pierwsze co powinniśmy zrobić to je namoczyć. Najczęściej grzyby suszone moczymy w wodzie, ale można też wykorzystać osolone mleko. Takie namaczanie powinno trwać minimum 3 godziny, a najlepiej zostawić je na całą noc. Dzięki temu będą smaczne i miękkie. Jeszcze przed gotowaniem powinniśmy upewnić się, że pozbyliśmy się wszelkich zabrudzeń, piasku czy igieł z lasu. A teraz najważniejsze – jak długo gotować suszone grzyby? Wszystko zależy od tego, czy ususzyliśmy je w całości, czy w kawałkach. Całe grzyby powinniśmy gotować około godziny. Jeżeli pokroiliśmy je przed suszeniem, to wystarczy około 25 minut gotowania. Oczywiście jest to tylko przybliżony czas gotowania. Zawsze warto się upewnić i spróbować.
Tak jak w poprzednich przypadkach, to jak długo gotować grzyby przed mrożeniem zależy od rodzaju i wielkości grzybów. Warto pamiętać, że gotowanie ma tylko przygotować je do mrożenia. Grzyby na pewno nie powinny być rozgotowane ani nawet miękkie. Najlepszy czas gotowania to od 10 do 15 minut. Zawsze powinniśmy ten czas kontrolować i dostosowywać do naszych grzybów. Nie zapomnijmy też o wcześniejszym ich oczyszczeniu.
Najczęściej do smażenia wykorzystujemy grzyby orientalne lub pieczarki. Nie wymagają one wcześniejszego gotowania i bez problemu możemy je wrzucić na patelnię surowe. Jeżeli chodzi o grzyby leśne i ich wcześniejsze gotowanie przed smażeniem, to zdania są mocno podzielone. Niektórzy wrzucają je prosto na patelnię, inni wolą je wcześniej obgotować przez około 20 minut. Możemy też zdecydować się na blanszowanie. Polega ono na zanurzeniu grzybów w gorącej wodzie. Wszystko zależy od naszych preferencji i smaku, jaki chcemy uzyskać. Gotowanie grzybów przed smażeniem nie jest konieczne w większości przypadków.
Udane grzybobranie to powód do dumy. Grzyby zebranie w lesie możemy przyrządzić na kilka sposobów. Niezależnie od tego, jakie to grzyby i co dalej z nimi zrobimy, powinniśmy je posortować i dokładnie obejrzeć. Warto sprawdzić, czy nie są zarobaczone i spleśniałe. Takich egzemplarzy powinniśmy się pozbyć. Nie warto narażać się na zatrucie. Jeżeli nie mamy pewności, czy jakiś grzyb nie jest trujący, to również najlepiej go wyrzucić.
Dalsze oczyszczanie zależy od tego, jak planujemy grzyby przyrządzić. Jeżeli chcemy je zamrozić, to wystarczy usunąć z nich wszelkie zanieczyszczenia wilgotną szmatką. Można je również pokroić. Podczas mycia w wodzie wsiąknęłyby zbyt dużo wody. Po rozmrożeniu stałyby się oklapłe i mało apetyczne. Smażenie czy gotowanie grzybów pozwala nam na dokładne oczyszczenie ich pod bieżącą wodą lub w misce. Jeżeli zostaną jakieś zanieczyszczenia, to powinniśmy pozbyć się ich za pomocą nożyka.
Najważniejsze jest to, ile gotujemy grzyby. Musimy mieć pewność, że nie są surowe i zbyt twarde. Najlepiej stosować się do czasu podanego wyżej i upewniać się w trakcie gotowania. Grzyby powinny być miękkie, ale nie rozpadające się. Pamiętajmy też, że czas liczymy od zagotowania wody, a nie wrzucenia grzybów do garnka. Do przygotowywania grzybów możemy używać ziół, które ułatwią trawienie. Jest to między innymi tymianek, rozmaryn, cząber i kminek. Grzybów nie powinny jeść dzieci do 3 roku życia, kobiety w ciąży oraz osoby z chorobami układu pokarmowego czy nerek.
Do gotowania grzybów warto wykorzystać lekko osoloną wodę, ale nie dodawaj innych przypraw. Jeżeli nie jest Ci potrzebny wywar z grzybów, to zostaw go sobie na później. Można go przelać do słoika i zamrozić. W przyszłości będzie świetną bazą do zupy grzybowej. Pamiętaj, że podczas gotowania grzybów może pojawić się piana. Na bieżąco się jej pozbywaj.
Bardzo często okazuje się, że nazbieraliśmy tak dużo grzybów, że nie damy rady zjeść ich świeżych. Pamiętaj, że grzyby należy zjeść szybko. Nieświeże grzyby mogą powodować zatrucia. Warto zachować nadmiar na zimę. Aby się nie zepsuły, musimy je odpowiednio przechowywać. Najlepszym sposobem jest suszenie, marynowanie lub mrożenie. O tym wszystkim pisaliśmy już wcześniej.
Główny Inspektorat Sanitarny zaleca, aby nie zbierać grzybów do foliowych torebek, tylko najlepiej do wiklinowych koszyków. Pamiętajmy też o zabezpieczeniu się przed kleszczami. Najważniejsze są zasady dotyczące już samego zbierania. Nigdy nie zbieraj nieznanych grzybów. Jeżeli masz wątpliwości czy grzyb jest jadalny, to lepiej go zostaw albo poproś o pomoc kogoś doświadczonego. Warto też nie wyrywać grzybni, z niej wyrosną nowe grzyby. Lepiej unikać grzybów bardzo małych, ponieważ wtedy dużo ciężej je rozpoznać. Nigdy nie podawaj grzybów małym dzieciom i nie kupuj z niesprawdzonych źródeł. Jeśli będziesz przestrzegać tych zasad, to możesz czuć się bezpiecznie.
Do najczęstszych objawów zatrucia grzybami należą ból brzucha, nudności i wymioty. Czasem możemy też zaobserwować ogólne osłabienie i zimne poty. Te objawy są bardzo łatwe do pomylenia z innymi dolegliwościami, więc warto być czujnym. Czasami ból brzucha może wystąpić nawet po zjedzeniu grzybów jadalnych. Mimo wszystko lepiej nie bagatelizować takich objawów. Niekiedy objawy ustępują, a następnie wracają. Niestety w takiej sytuacji dochodzi już do uszkodzenia nerek i wątroby. Nie powinniśmy zwlekać z wizytą u lekarza. Czas działa na naszą niekorzyść.
Przede wszystkim nie powinniśmy czekać! Im szybciej otrzymamy pomoc, tym mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzenia wątroby i nerek. Możemy wywołać wymioty w domu, ale najlepiej udać się do szpitala, jeżeli tylko mamy taką możliwość. W szpitalu zostaniemy poddani płukaniu żołądka oraz otrzymamy węgiel aktywowany. Nie można też dopuścić do odwodnienia, więc najprawdopodobniej zostaną nam podane dożylnie płyny.
Bardzo często można spotkać się ze stwierdzeniem, że grzyby nie dostarczają nam niczego wartościowego poza smakiem. Nie jest to prawdą – w różnych grzybach możemy znaleźć szereg wartości odżywczych korzystnych dla naszego zdrowia. Nawet pieczarki zawierają dużo witaminy D, a ich jedzenie może mieć pozytywny wpływ na poziom trójglicerydów we krwi.
Grzyby to także świetne źródło przeciwutleniaczy. Ich poziom zależny jest od konkretnego gatunku grzybów, ale zawsze jest wysoki. Nawet obróbka termiczna nie pozbawi ich tych zbawiennych substancji. Dlaczego są tak wartościowe? Przede wszystkim wpływają pozytywnie na pracę naszego mózgu. Grzyby nie są zatem tylko smaczne, ale musimy pamiętać, że nie wolno spożywać ich codziennie.
Przepis na grzyby w occie jest bardzo prosty. Sprawdzą się one jako przystawka oraz można je wykorzystać do sałatek. Jak zrobić grzyby w occie? Musimy odpowiednio przygotować grzyby. O tym, jak to zrobić pisaliśmy już wcześniej. Gotowe grzyby powinniśmy gotować w osolonej wodzie przez około 10 minut. W tym czasie możemy przygotować zalewę.
Wlewamy do garnka 2 szklanki wody, pół szklanki octu i dodajemy pokrojoną cebulę. To wszystko doprawiamy łyżeczką soli, cukru i pieprzu. Dodajemy też kilka liści laurowych, kilka kulek ziela angielskiego i płaską łyżkę gorczycy. Kolejnym krokiem jest przecedzenie i przepłukanie zimną wodą grzybów. Umieszczamy je w słoikach i zalewamy marynatą octową. Tak przygotowane słoiki możemy pasteryzować przez około 15 minut. Nasze grzybki w zalewie octowej są już gotowe!