9 potwierdzonych naukowo sposobów na łatwiejsze zasypianie

Porady Data publikacji: 02 stycznia 2017

Jeśli masz problemy z zasypianiem to ten artykuł jest zdecydowanie dla Ciebie. Sen jest tematem badań od wielu lat. To podczas niego człowiek się regeneruje, ale nasz organizm cały czas pracuje. Nie mniej jednak sen jest bardzo istotny dla każdej żywej istoty, dlatego tak ciekawi badaczy. Jeśli macie problemy z zasypianiem, oni znaleźli na to sposoby! Będziesz spać jak niemowlę :)

Sposoby na zaśnięcie

1. Zrezygnuj z kawy i herbaty oraz telefonu

Kawa i herbata to źródła kofeiny, które nie ułatwiają nam zaśnięcia bo pobudzają nasz organizm. Naukowcy potwierdzają również, że osoby, które przed snem korzystają ze smartphona mają większe problemy ze zaśnięciem oraz przesypiają mniej czasu w głębokiej fazie snu. Przed snem najlepiej się wyciszyć, przeczytać książkę. Nie bez znaczenia według naukowców są również poranne ćwiczenia. Osoby, które ćwiczą rano, łatwiej zasypiają wieczorem.

2. Gdy dręczy Cię chrapanie

Wielu osobom zaśnięcie utrudnia chrapanie. Podobno wtedy najlepiej położyć się na boku umieszczając ręce obok twarzy. Przed snem powinniśmy dobrze oczyścić nos i zrezygnować ze wszelkiego alkoholu.

3. Jeśli boli cię kark

Podobno częstym problemem wśród badanych osób jest ból karku, który uniemożliwia zaśnięcie. Jeśli masz ten sam problem musisz pamiętać by wymieniać poduszki co dwa lata i kupować lateksowe poduszki, które dostosowują się dobrze do kształtu ciała.

4. Jeśli budzisz się w nocy

Częstym problemem jest budzenie się w nocy. Badane osoby nie mogły się wyspać bo w nocy bez powodu się budziły. Ten problem rozwiązuje brak alkoholu przed snem oraz temperatura w sypialni nie przekraczająca 22 stopni, ale nie mniejsza niż 20. Zostaw sobie również przy łóżku butelkę wody jakby obudziło Cię pragnienie.

5. Jeśli męczy cię zgaga

Częstym problemem podczas zasypiania okazuje się zgaga. Jak twierdzą lekarze, warto wtedy położyć się na lewej stronie i trzymać ręce zgięte obok twarzy. W takim problemach też należy skonsultować się ze swoim lekarzem aby wyeliminować problem zgagi.

6. Jeśli bolą Cię ramiona

Jeśli spać nie daje Ci ból ramion naukowcy twierdzą, że w takim przypadku najlepszą pozycją jest spanie na plecach i obejmowanie na klatce piersiowej drugiej poduszki.

7. Jeśli masz problemy ze wstawaniem

Niby nie ma to wiele wspólnego z zasypianiem, a jednak. Rano czujemy się zmęczeni i nie możemy podnieść się z łóżka. Rozwiązaniem jest wstawanie i kładzenie się spać o stałych porach tak by nastawić nasz zegar biologiczny.

8. Skurcze

Wiele osób jako coś co nie pozwala im zasnąć podaje skurcze. Doraźnie należy spróbować rozgrzać i rozmasować skurcz oraz rozciągnąć mięsień. Na dłuższą metę powinniśmy skonsultować się z lekarzem i zrobić badania krwi w celu zdiagnozowania problemu i całkowitego wyeliminowania skurczy mięśni.

9. Bóle pleców

Jeśli masz problemy z bólami pleców to najlepszą pozycją znalezioną przez naukowców jest spanie na brzuchu, gdzie jednocześnie pod biodra podkładamy sobie drugą poduszkę.

Źródło artykułu: https://brightside.me/inspiration-tips-and-tricks/9-scientific-ways-to-do-away-with-all-sleep-problems-283560/

Podobne artykuły