5 błędów, które popełniamy przy sprzątaniu i marnujemy przez to czas

Porady Data publikacji: 07 marca 2018

Porządki to nieodłączny element naszego życia. Co roku tracimy na nie wiele godzin czasu, czy jednak każda z tych godzin jest stracona pożytecznie? Każda z nas ma swoje ulubione detergenty, środki czyszczące i sposoby na utrzymanie czystości. Często tkwimy w nich nieświadomie tak naprawdę nie wiedząc, że można zrobić coś lepiej.

Detergent rozpylany na meblach

Czy czyszcząc meble np. sprzątając kurz, detergent rozpylasz bezpośrednio na nich? To błąd. Bez względu czy to środek do polerowania, wielofunkcyjny spray czy coś innego, zawsze nakładaj go na ściereczkę. Gdy rozpylamy go np. na stół tak naprawdę dobrze nie czyścimy całej powierzchni. Do tego fragment stołu, który spryskamy może być bardziej lepki i na nim właśnie szybciej osiądzie kurz, a całe nasze sprzątanie będzie na marne.

Płukanie naczyń przed włożeniem ich do zmywarki

Ten temat poruszaliśmy już w osobnym artykule i zapraszamy do niego po więcej informacji tutaj. Reasumując, tak naprawdę nie ułatwia to zmywarce pracy, nie sprawia, że zużyje mniej wody. Czynność ta jest stratą czasu i pieniędzy – dodatkowo zużywamy na nią wodę.

Nie mieszaj ze sobą detergentów

W niektórych przypadkach może to być wręcz niebezpieczne. Może dojść do uwolnienia niebezpiecznych dla zdrowia oparów czy nawet reakcji chemicznych. Nigdy nie wiemy co znajduje się w danym detergencie i nie mamy wiedzy na temat reakcji zachodzących pomiędzy różnymi substancjami chemicznymi. Dlatego podczas sprzątania nie łączmy detergentów. Niektóre wręcz mogą niwelować swoje działanie przez co sprzątanie zajmie nam więcej czasu i bezpowrotnie go stracimy. Gdy wejdzie to nam w nawyk zawsze będziemy robić to tak samo i za każdym razem źle.

Brak planu

Na sprzątanie potrzeba planu, naprawdę. Po co np. myć schody skoro zaraz będziemy po nich chodzić w brudnych kapciach nosząc detergenty do czyszczenia łazienki. Sprzątanie powinno być przemyślane w taki sposób by nie niszczyć swojej wcześniejszej pracy. Dlatego zanim np. odkurzysz pokój, zetrzyj kurze. Inaczej ponownie je zmieciesz na podłogę. To dotyczy wszystkich czynności porządkowych jakie wykonujemy w domu. Oto kilka zasad, które mogą Wam się przydać:

  1. Wykonuj jak najwięcej rzeczy w bliskości siebie (nie musisz wtedy często przenosić swoich środków porządkowych)
  2. Nie niszcz swojej wcześniejszej pracy, sprzątaj po kolei
  3. Po sprzątaniu zawsze umyj kapcie, nie będziesz ponownie roznosić na nich brudu
  4. Zaplanuj odpowiedni dzień na sprzątanie by zrobić jak najwięcej inaczej będziesz przenosić brud z pomieszczeń, w których nie zdążyłaś posprzątać
  5. Sprzątaj najpierw to co jest najwyżej powoli schodząc niżej (klosze lamp, góry szafek, stoły, podłoga etc.)

Przecieranie mebli na sucho

To bardzo duży błąd bo tak naprawdę nic nam to nie daje. Zawsze powinniśmy do tego używać odpowiednich środków lub chociaż np. wody z gliceryną, która działa antystatycznie. Gdy przecieramy kurz tak naprawdę jeszcze bardziej sobie szkodzimy bo jest on trudniejszy do usunięcia. Wzbija się w powietrze i osiada ponownie na wszystkich meblach.

Podobne artykuły