19 lipca 2020

Jesz to w ciąży? Możesz doprowadzić do toksoplazmozy!

Ciąża to szczególny okres w życiu każdej kobiety. Zdrowie naszego nienarodzonego jeszcze dziecka zależy od tego jak będziemy o siebie podczas niej dbać. Musimy zrezygnować z wielu rzeczy, w tym z używek. Ale są również takie rzeczy, których byśmy się nie spodziewały.

Nie jedz surowego mięsa w ciąży

Lubisz sushi albo tatara? W ciąży nie powinnaś jeść surowego mięsa.

Spożywanie go może doprowadzić do toksoplazmozy oraz listeriozy. TO negatywnie wpływa na rozwój dziecka i może powodować uszkodzenia układu nerwowego dziecka, a nawet wywołać przedwczesny powód.

Toksoplazmoza to choroba pasożytnicza. Można zarazić się nią właśnie przez spożywanie surowego mięsa. Do objawów często należy wysoka gorączka, bóle głowy i mięśni.

Listerioza jest natomiast wywoływana bakterią Listeria monocytogenes. Choroba może być przeniesiona do płodu przez łożysko. Może doprowadzić do poronienia lub problemów ze zdrowiem płodu.

Aby uniknąć listeriozy nie wystarczy nie jeść surowego mięsa i ryb, ale również trzeba uważać na produkty mleczne nie poddane pasteryzacji.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.