Płacz w ciąży – czy to normalne i jak wpływa na dziecko?

Parenting Data publikacji: 30 marca 2021 / Aktualizacja: 2021-08-31

W życiu każdej kobiety ciąża, to okres dużych zmian. Oprócz oczywistych zmian, jakie nastąpią po narodzinach dziecka, mamy też do czynienia z ogromnymi zmianami hormonalnymi. Kobiety są wtedy dużo bardziej wrażliwe i skłonne do emocjonalnych reakcji. Płacz w ciąży jest czymś zupełnie normalnym i naturalnym. Wiele kobiet zamartwia się i zastanawia, czy płacz w ciąży szkodzi dziecku. Z tego artykułu dowiesz się, co najczęściej wywołuje płacz oraz jaki ma to wpływ na dziecko.

Płacz i stres w ciąży – co go wywołuje?

Zmęczenie ma ogromny wpływ na płacz i stres w ciąży. Kobiety mierzą się w tym czasie z wieloma problemami. Oprócz złego samopoczucia, nudności i zmian hormonalnych, bardzo często pojawiają się też problemy ze snem i niechęć do jedzenia. To wszystko sprawia, że kobiety czują się coraz gorzej i są dużo bardziej podatne na stres. Taki stan utrzymuje się przez kilka miesięcy, więc nic dziwnego, że płacz w ciąży pojawia się bardzo często. 

Zmiany hormonalne, jakie zachodzą w ciele przyszłej mamy, są ogromne. Jest to zupełnie naturalne i nie mamy na to żadnego wpływu. Największe zmiany zaobserwujemy zazwyczaj na początku i na końcu ciąży. Najczęściej właśnie wtedy wahania nastroju będą najbardziej widoczne. 

Wiele kobiet w ciąży zmaga się z wątpliwościami i obawami. Zamartwiają się o zdrowie i bezpieczeństwo malucha, ale też zastanawiają się, czy poradzą sobie w roli matki. Jest to zupełnie naturalne, szczególnie w pierwszej ciąży. Mimo wszystko warto podejść do tego rozsądnie i nie zamartwiać się przesadnie. Taki długotrwały stres może mieć negatywny wpływ na przebieg ciąży.

Płacz w ciąży może być też wywołany narastającymi problemami w związku. W tym czasie wiele się zmienia i nie każda para jest na to gotowa. Założenie rodziny to bardzo odpowiedzialna decyzja, która generuje szereg wątpliwości, ale też nieporozumień. Warto szukać kompromisów i dbać o relację. Wpłynie to pozytywnie na przyszłych rodziców, ale również na dziecko.

Przeczytaj również: Żelowe wkładki laktacyjne – kiedy z nich korzystać?

Czy płacz w ciąży szkodzi dziecku?

Wiemy już, że płacz w ciąży jest zupełnie normalny i pojawia się dużo częściej. Wiele kobiet zastanawia się, czy płacz w ciąży szkodzi dziecku. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wiele zależy od powodu płaczu i jego częstotliwości. Płacz wywołany hormonami może być nawet bardzo pomocny. Pozwala zrzucić negatywne emocje i oczyścić głowę. Jeżeli mamy do czynienia z przewlekłym stresem lub depresją, to może mieć to bardzo zły wpływ na nasze dziecko. 

Pamiętajmy o tym, że jako młode mamy powinnyśmy dbać o siebie. Ma to bardzo duże znaczenie dla prawidłowego przebiegu ciąży. Dlatego nie bójmy się mówić o swoich problemach lekarzom. W razie potrzeby skorzystajmy z pomocy psychologa. To nie jest oznaką słabości. Wręcz przeciwnie. Świadczy o tym, że jesteś silna i nie brak Ci odwagi poprosić o pomoc.

Podobne artykuły