Naukowcy podają dlaczego ludzie tyją wraz z wiekiem i wcale nie muszą jeść więcej

Zdrowie Data publikacji: 09 września 2019

Wiele osób zmaga się z nadwagą, można to dzisiaj uznać za chorobę cywilizacyjną. Nawet jeśli ktoś wcześniej nie miał problemu z dodatkowymi kilogramami to zaczyna dostrzegać, że z wiekiem coraz trudniej jest utrzymać wagę. Naukowcy z KAROLINSKA INSTITUTE ze Szwecji odkryli dlaczego tak się dzieje.

Dlaczego tyjemy wraz z wiekiem?

Zauważyli oni, że obrót lipidów w tkankach tłuszczowych (szybkość z jaką tkanki tłuszczowe są spalane i gromadzone) zmniejsza się wraz z wiekiem. Taki stan rzeczy ma wpływ na łatwiejsze i szybsze przybieranie na wadze nawet jeśli nie zmieniamy drastycznie swojej diety czy aktywności fizycznej. W badaniu tym naukowcy przez okres 13 lat badali komórki tłuszczowe u 54 mężczyzn i kobiet.

Badania wykazały, że u wszystkich pacjentów zaobserwowano zmniejszony obrót lipidów. Osoby, które nie zareagowały na to zmniejszeniem ilości spożywanych kalorii przytyły średnio 20%. Oznacza to, że kobieta, która ważyła wcześniej 60 kg przytyła do 72 kg.

Naukowcy przyjrzeli się także 41 kobietom, które przeszły operację bariatryczną. Operacja taka to sposób walki z otyłością. Jest to metoda chirurgiczna, która w zależności od pacjenta może zawierać laparoskopowe wyłączenie żołądka oraz laparoskopową rękawową resekcję żołądka. Wyniki pokazały, że tylko te kobiety, które miały niski wskaźnik rotacji lipidów przed operacją utrzymały utratę wagi.

Autorem badania był prof. Peter Arner i powiedział on, że procesy w naszej tkance tłuszczowej regulują zmiany masy ciała niezależnie od innych czynników, a to otwiera nowe horyzonty na sposoby leczenia otyłości. Co ciekawe według wcześniejszych badań aktywność fizyczna może zwiększyć obrót lipidami.

Jak to ma rozumieć zwykły człowiek, który chce utrzymać wagę albo schudnąć? Naszym zdaniem można wywnioskować z tego, że najlepszym sposobem jest zwiększenie aktywności fizycznej oraz ograniczenie ilości spożywanych kalorii.

Źródło artykułu: https://www.mirror.co.uk/science/scientists-reveal-people-gain-weight-19913571

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły