Jak jeść śniadanie, aby chudnąć?

Zdrowie Data publikacji: 04 lutego 2018 / Aktualizacja: 2024-09-10

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Jak powinno ono wyglądać, aby było zdrowe i powodowało utratę wagi? Dzisiaj Wam podpowiemy. Dzięki temu Wasze śniadania staną się zdrowsze, a efekty odchudzania lepsze. 

Rezygnacja ze śniadania jest najgorszą rzeczą jaką możemy zrobić dla własnego ciała i odchudzania. Staraj się tego nie robić, bo efekty będą odwrotne od tych, które zamierzasz osiągnąć.

O której godzinie jeść śniadanie?

Śniadanie najlepiej jest zjeść wkrótce po przebudzeniu. Najlepiej do pół godziny po wstaniu z łóżka, a najpóźniej godzinę.

Jeśli nie zjemy śniadania nasz metabolizm stopniowo zacznie zwalniać. Dlatego śniadanie jest tak ważne. Oprócz tego zacznie działać mechanizm obronny organizmu. Gdy nie dostarczymy mu pożywienia zacznie on przestawiać się w tryb magazynowania tłuszczu, który potem może przetworzyć na energię. Dlatego, gdy później zjemy drugi posiłek w dużo większym stopniu odłoży się on postaci tkanki tłuszczowej.

Śniadanie, a utrata wagi

Niektórzy zastanawiają się, jak zjedzenie posiłku może ułatwić odchudzanie. Oczywiście taka zależność istnieje. Liczy się bowiem jakość posiłku, a nie jego ilość. Możemy zjeść tak naprawdę więcej, jeśli zdecydujemy się na mniej kaloryczne produkty.

Regularne jedzenie posiłków pomaga nam utrzymać wagę i uregulować nasz metabolizm. Oczywiście musimy brać pod uwagę również bilans kaloryczny. Jedząc jednak zdrowo, dużo łatwiej jest zadbać o to, by tych kalorii w ciągu dnia nie było zbyt dużo, a jednocześnie czuć się najedzonym. 

Pamiętajcie, że śniadanie jest jednym z głównych posiłków w ciągu dnia. Powinno dostarczyć nam ok. 600-700 kalorii.

Dlatego po przebudzeniu najlepiej zjeść śniadanie najszybciej jak możemy. Niektóre osoby mają problemy z jedzeniem z samego rana, ale starajcie się nie odwlekać tego zbyt długo.

Ważne jest również to co jemy na śniadanie. Pierwszy posiłek powinien być zarówno zdrowy jak i energetyczny. Dlatego nie powinno zabraknąć w nim warzyw, które dostarczają nam witamin oraz minerałów. Białka, które dostarcza nam energii i utrzymuje uczucie sytości. Węglowodanów, które również są mocnym zastrzykiem energii. Z tymi jednak należy uważać, a najlepiej zamienić białe pieczywo, które jemy na śniadanie na pełnoziarniste.

Nie zapominaj o piciu wody. Oczywiście kawa czy herbata również są ważne dla naszego komfortu. Jednak nie zapominajcie o wypiciu szklanki wody. Najlepiej po samym przebudzeniu się.

Dlaczego po przebudzeniu warto wypić szklankę wody

  1. Poprawia metabolizm
  2. Nawadnia nasz organizm
  3. Pomaga usuwać toksyny z organizmu
  4. Neutralizuje szkodliwe działanie używek
  5. Poprawia wygląd naszej skóry
  6. Sprzyja odpowiedniej pracy układu limfatycznego
  7. Poprawia trawienie przed śniadaniem
  8. Dodaje energii i pomaga się obudzić
  9. Pobudza do działania jelita i zapobiega zaparciom
  10. Redukuje poziom kwasów trawiennych

Przykładowe menu na zdrowe śniadanie

Wiemy, dlaczego warto jeść śniadanie i kiedy to robić. Podpowiemy Wam zatem, jak może ono wyglądać. Oto kilka pomysłów na zdrowe śniadania, które możecie wdrożyć w życie.

Owsianka z owocami

Przygotuj pół szklanki płatków owsianych błyskawicznych i 1/2 szklanki zagotowanego mleka. Dodaj trochę cynamonu, orzechów, pokrojone jabłko lub gruszkę. Mogą to być teżowoce sezonowe np. maliny czy truskawki. Do tego napij się kawy lub herbaty (najlepiej nie słodzonej). Pamiętaj również o szklance wody.

Twarożek z warzywami

Weź 1/2 kostki chudego twarogu. Dodaj do niego małe opakowanie jogurtu naturalnego i wymieszaj z solą i pieprzem. Możesz dodać cebulkę lub szczypiorek. Przygotuj sobie kromkę chleba razowego z chudą wędliną. Pokrój pół pomidora i ogórka w kawałki i połóż obok. Takie śniadanie nie tylko doda Ci energii, ale też na długo sprawi, że będziesz czuła się najedzona.

Omlet z warzywami

Jajka są bardzo dobrym pomysłem na śniadanie. Możecie przygotować z nich omlet. Wystarczy dwa jajka wymieszać z dowolnymi warzywami pokrojonymi w kostkę, a następnie usmażyć pod przykryciem, aż górna warstwa omletu zetnie się.

Zdrowe przepisy na śniadanie

  1. Kasz owsiana, otręby gryczane i borówki
  2. Przepis na FIT owsiankę na śniadanie
  3. Dietetyczny omlet z cukinią i pietruszką
  4. FIT placuszki bananowe na śniadanie
  5. Omlet z ricottą, jabłkiem i korzeniem maca

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły