9 maja 2019

Używasz tamponów? Pamiętaj o jednej bardzo ważnej zasadzie!

Tampony to jeden ze sposobów radzenia sobie z miesiączkowaniem. Niestety nie każda kobieta wie jak poprawnie ich używać. Dlatego postanowiliśmy stworzyć krótki poradnik, który wytknie często powtarzane błędy. Jeśli robisz, któryś z nich to warto to zmienić.

Jak używać tamponów – często popełniane błędy

Pamiętaj, że przed aplikacją tamponu bezwzględnie należy umyć ręce. Jeśli poczujesz się niekomfortowo to znak, że powinnaś zmienić umiejscowienie tamponu. Środkowa część pochwy jest słabo unerwiona, więc jeśli tampon jest włożony poprawnie to nie powinnaś go prawie w ogóle czuć.

Ważniejszy jest jednak czas użycia i tutaj niestety nie wszystkie kobiety o tym pamiętają. W pierwszych dniach okresu tampon należy wymieniać na nowy co 2-4 godziny, później ten czas można wydłużyć do 4-6 godzin. To bardzo ważne bo nie przestrzegając tej zasady możesz doprowadzić do zakażenia.

Zespół wstrząsu toksycznego

Zakażenie to może przerodzić się w zespół wstrząsu toksycznego, który dotyczy zwłaszcza kobiet korzystających z tamponów. Powodem jest gromowiec złocisty, a tampon nasączony krwią jest idealnym miejscem do jego rozwoju. Zespołu wstrząsu toksycznego można uniknąć stosując się do wcześniej wspominanej zasady i regularnie wymieniając tampon.

Objawy zespołu wstrząsu toksycznego

  1. silny ból brzucha
  2. wysoka gorączka
  3. biegunka
  4. wymioty
  5. zawroty głowy
  6. plamiste zapalenia skóry
  7. złuszczanie się naskórka na dłoniach czy stopach (po wewnętrznych stronach

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.