Jak zacząć oszczędzać pieniądze w domowym budżecie?

Bez kategorii Lifestyle Data publikacji: 04 marca 2020 / Aktualizacja: 2024-08-05

Co zrobić gdy zarabiamy zbyt mało, ale nie mamy na razie perspektywy na zdobycie lepszej pracy i wyższych zarobków? Najlepiej zacząć oszczędzać. Dzięki temu można zasilić domowy budżet dodatkową gotówką i to w wielu przypadkach niemałą. Dzisiaj podpowiemy Wam co możecie zrobić żeby zacząć oszczędzać pieniądze w domowym budżecie.

Zrewiduj wydatki

To rzecz od, której zacząć powinna każda osoba. Przegląd wydatków pozwala nie tylko zobaczyć jak wiele w naszym domowym budżecie pochłaniają stałe opłaty, ale również dzięki niemu możemy sprawdzić, z których rzeczy możemy zrezygnować, a za które płacić mniej. To naprawdę bardzo ważny krok.

Przygotuj sobie kartkę papieru lub arkusz kalkulacyjny. Wypisz w nim wszystkie stałe opłaty jakie posiadasz np.:

  1. Telewizja
  2. Internet
  3. Netflix
  4. Telefon
  5. Prąd
  6. Gaz
  7. Woda
  8. Konto bankowe

Następnie obok wpisz kwoty jakie płacisz za każdą z tych usług. Jedną z rzeczy, na której można zaoszczędzić jest konto w banku. Jeśli posiadasz konto od wielu lat być może niepotrzebnie za nie płacisz. 8 sierpnia 2018 roku weszła w życie ustawa, która daje możliwość każdemu obywatelowi UE skorzystania z zupełnie darmowego konta bankowego.

Nazywa się ono Podstawowym Rachunkiem Płatniczym i pozwala ono na wykonanie większości standardowych operacji finansowych. Co najważniejsze, prowadzenie takiego rachunku nic nas nie kosztuje. Dlatego jeśli do tej pory płaciłaś kilkanaście złotych miesięcznie, rocznie możesz na tym zaoszczędzić ponad 100 zł. Być może teraz nie wydaje Ci się to dużą sumą, ale pamiętaj, że duże oszczędności zaczynają się od małych.

Warto również przejrzeć inne wydatki, które mamy. Telewizja – często bierzemy duże pakiety z kanałami, których potem nie oglądamy. Co przedłużenie umowy oferuje nam się nowe ciekawe oferty. Zastanów się czy w ogóle z nich korzystasz. Być może możesz zejść na mniejszy pakiet i zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Musisz jednak poczekać z tym do końca umowy. Oczywiście operator telewizji nie będzie chciał Ci zmienić pakietu na niższy. Jest na to jednak sposób. Nie przedłużaj jej i poczekaj, aż Twoja umowa trafi do działu utrzymania klienta. Wtedy możesz wynegocjować dużo lepsze warunki i w ten sposób też udało mi się zejść na niższy pakiet, chociaż zdaniem konsultantów nie było to możliwe.

Oszczędności możesz również poczynić w rachunkach za standardowe media. Na przykład prąd. Mamy tu do wyboru różne taryfy, które pozwolą Ci zaoszczędzić. Szerzej na ten temat pisaliśmy w artykule o tym jak zaoszczędzić na prądzie. Zachęcamy do jego przeczytania.

Zaoszczędzić możemy też na wodzie – o tym też pisaliśmy, tak samo jak o oszczędnościach podczas gotowania na gazie. Zachęcamy Was do zapoznania się z tymi artykułami. Łącznie wykonując ten jeden punkt poradnika możecie zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych miesięcznie, a nawet więcej. Rocznie przekłada się to na oszczędności idące w setkach, a nawet tysiącach złotych. Wszystko oczywiście zależy od tego jak dobrze obecnie zoptymalizowane macie te wydatki.

Mi osobiście taka rewizja wydatków dała sporo. Pozwoliła zrozumieć na co idą pieniądze. Połączyłam ją z analizą konta. Czasami niektóre opłaty ponosimy niepotrzebnie. Okazało się, że miałam od iluś miesięcy włączoną usługę w telefonie, z której i tak nie korzystałam. Warto to zrobić, naprawdę.

Oszczędzaj na paliwie

Paliwo stanowi dość duży wydatek dla osób, które posiadają samochód. Jeździmy nim codziennie do pracy. Zawodzimy dzieci do szkoły i przedszkola. Jedziemy po zakupy do sklepu i na atrakcje, które robimy dzieciom podczas weekendu. Tutaj można zaoszczędzić, ale wymaga to od nas zastanowienia się, czy wszędzie faktycznie musimy jechać samochodem.

Może zamiast jeździć codziennie po małe zakupy warto zrobić listę i raz na tydzień zrobić większe? Być może do szkoły masz tak blisko, że dziecko możesz odebrać i zrobić przy okazji spacer, który dla zdrowia jest bardzo dobry?

To wszystko zależy od Twojego stylu życia, czasu jakim dysponujesz i odległości jakie musisz pokonać. Dlatego nie można tutaj dać jednej uniwersalnej rady. Po prostu musisz przeanalizować swoje potrzeby i zredukować je do minimum użytkowania samochodu podczas ich realizacji.

Sprawdzaj ceny, zwłaszcza podczas zakupu droższych rzeczy

Dzisiaj w dobie Internetu porównanie cen jest banalnie proste. Oczywiście nie zachęcam Cię do robienia wyprawy po dziesięciu sklepach bo w jednym jest tańsze masło, a w drugim mleko (chyba, że promocja jest naprawdę duża i rekompensuje nam poniesiony koszt czasu i paliwa).

Chodzi mi bardziej o duże zakupy np. AGD do domu. Gdy jesteś w sklepie i oglądasz sprzęt nic nie stoi na przeszkodzie by w telefonie odpalić przeglądarkę, wpisać nazwę produktu i sprawdzić za pomocą porównywarki cen czy w innym sklepie ten produkt nie jest tańszy. Być może znajdziemy też jakiś kupon rabatowy, albo załapiemy się na jakąś promocję. W ten sposób można oszczędzić spore sumy pieniędzy, a jedyne co musimy zrobić to poczekać na produkt kilka dni dłużej, zanim dojedzie do nas ze sklepu.

Czasami nawet w tym samym sklepie, w którym jesteśmy produkt na stronie jest tańszy niż w stacjonarnym sklepie o czym nie raz się przekonałam.

Nie wyrzucaj jedzenia

Bardzo dużo jedzenia ląduje w śmietniku, to powoduje uszczerbek na naszym budżecie domowym. Dlatego bardzo ważne jest takie planowanie naszego menu i zakupów, aby tego jedzenia wyrzucać jak najmniej. Jeśli tak zrobicie z pewnością poczujecie, że na koniec miesiąca zostaje Wam w kieszeni więcej pieniędzy.

Bardzo dobrym sposobem aby to zrobić jest po prostu lista zakupów. Sporządźmy ją w domu, a potem w sklepie nie kupimy wielu niepotrzebnych rzeczy, których później nie wykorzystamy bo nie będziemy mieli z czym ich połączyć.

Ja zastanawiam się zazwyczaj co przez najbliższe 2-3 dni będę robić na obiad i na podstawie tego kupuję zakupy. Dodatkowo standardowe przekąski i produkty, które wiem, że nam zejdą.

Dodatkowo gdy widzę, że rzeczy zostają robię przegląd lodówki po datach przydatności. Rzeczy, które się nie długo przeterminują wyjmuję na przód i każdy wie, że je musimy zjeść w pierwszej kolejności.

Nie wyrzucaj, sprzedawaj!

Nawet nie wyobrażacie sobie, jak wiele rzeczy może sprzedać, i że coś co Wy wyrzucilibyście na śmieci bo już tego nie potrzebujecie, dla kogoś może okazać się przydatne.

Istnieje wiele grup na Facebooku gdzie możecie wystawić niepotrzebne rzeczy, również Facebookowy Marketplace oraz OLX. Jeśli macie za małe ubranka dzieci, części elektroniczne, które nie są Wam potrzebne, urządzenia, które nie działają w ogóle lub nie są do końca sprawne, to wszystko możecie wystawić i ktoś to kupi jeśli będzie tego potrzebował.

Dlatego nie warto niczego wyrzucać zanim najpierw nie spróbuje się tego sprzedać. Dzięki temu odzyskacie część pieniędzy, a jednocześnie zasilicie swój domowy budżet. Wystarczy zrobić zdjęcie :)

Znajdź dodatkowe zajęcie

Radzę łukiem omijać oferty pracy przez Internet, które znajdziecie na Facebooku. Jest jednak wiele rzeczy, które możecie robić w domu i na tym dorobić. Zwłaszcza gdy macie jakieś talenty. Jeśli potrafisz szyć, szydełkować, przygotowywać różne dekoracje, robić dobrze paznokcie czy makijaż, może majsterkujesz i naprawiasz różne rzeczy?. Na tym wszystkim możesz dorobić oferując swoje usługi w Internecie.

Możesz dobyć klientów przez grupy na Facebooku z ogłoszeniami. Możesz też założyć swój Fanpage czy dodać ogłoszenie na portalu typu OLX. Jeśli masz jakąś dodatkową umiejętność warto sprawdzić czy są osoby, które jej potrzebują. Być może stanie się to dla Ciebie całkiem fajnym dodatkiem do wypłaty.

Kupuj z głową

To już ostatnia porada i najbardziej ogólna. Warto jednak zastanowić się podczas każdych zakupów, mniejszych i większych, czy tego potrzebujemy. A może starczy nam tańszy odpowiednik, a może w ogóle ta rzecz nie jest nam niezbędna?

Nie zawsze również tańszy produkt jest faktycznie tańszy. Ważne jest to, ile kosztuje za kilogram. Dlatego warto mieć pod ręką nasz kalkulator ceny za kilogram, dzięki któremu podając cenę i wagę produktu, dowiesz się, ile faktycznie kosztuje za kilogram. W ten sposób możesz wybrać produkt, który bardziej się opłaca, choć na pierwszy rzut oka wygląda drożej.

Z głową należy też wymieniać pieniądze. Nie zawsze najlepszą opcją jest po prostu udanie się do najbliższego kantoru i kupienie tam innej waluty lub wymienienie jej na złotówki. Istnieją również kantory online, zobaczcie czy to się opłaca.

Podobne artykuły