3 powody, dla których nie powinnaś wyrzucać skorupek jaj

Bez kategorii Lifestyle Data publikacji: 09 lipca 2020 / Aktualizacja: 2022-03-28

Skorupki jajek najczęściej wyrzucamy po prostu do kosza na śmieci. To jednak wielka strata. Możemy wykorzystać je na wiele różnych sposobów. Dzisiaj chcielibyśmy przytoczyć Wam trzy z nich.

Nawóz do kwiatów

To chyba jeden z najlepszych i najprostszych sposobów na wykorzystanie skorupek. Jedyne co musisz zrobić to rozgnieść je, a następnie podrzucić nimi ziemię w doniczce lub rozsypać w ogrodzie dookoła kwiatów.

Skorupki są bardzo dobrym źródłem wapnia, które uwalniane jest do gleby przez długi czas. Być może pamiętacie ogródki warzywne swoich babć. Podczas przekopywania ogrodu dosypywały one do ziemi właśnie skorupek. Dzięki temu warzywa rosły po prostu lepiej.

Sposób na ślimaki w ogrodzie

Ślimaki w naszym ogrodzie są szkodnikami. Potrafią zniszczyć nasze przydomowe uprawy czy zaszkodzić roślinom ozdobnym. Nie są one wybredne. Skonsumują nawet resztki martwych roślin.

Aby wypędzić ślimaki z naszego ogrodu możemy utrudnić im poruszanie się po nim. Ostre krawędzie skorupek właśnie tak działają. Zyskujemy więc dwie zalety jednocześnie. Nie tylko nawozimy glebę, ale też chronimy rośliny przed szkodnikami.

Zaproś ptaki do swojego ogrodu

Ptaki sprawiają, że ogród zaczyna tętnić życiem. Są nie lada atrakcją. Aby zachęcić je do odwiedzania naszego ogrodu, możemy przygotować dla nich karmnik ze skorupkami jaj.

Dla ptaków wapno w diecie jest bardzo istotne. Dlatego chętnie zainteresują się tym co dla nich przygotowaliśmy. Pamiętaj tylko o tym, że skorupki muszą być suche i zdezynfekowane.

Wystarczy rozłożyć je na blaszce w piekarniku i piec w temperaturze 120 stopni Celsjusza przez kwadrans. Następnie zmiel je w moździerzu, przesyp do karmnika i czekaj, aż ptaki zjawią się by je podziobać. Możesz wymieszać je wraz z nasionami, aby były jeszcze smaczniejsza przekąską.

Podobne artykuły