7 sposobów na oszczędzanie wody w domu

Porady Data publikacji: 04 lipca 2017

Co miesiąc zużywamy kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt kubików wody w naszych domach. Oszczędzanie wody to jedna z prostszych rzeczy od której możecie zacząć oszczędzać w domowym budżecie. Wystarczy zastosować się do kilku rad aby na przestrzeni miesiąca oszczędzić nawet kilka kubików wody. Wszystko zależy od ilości domowników i tego czy wszyscy zastosują się do zasad :)

1. Butelka w spłuczce

Zazwyczaj ilość wody w spłuczce jest za duża na nasze potrzeby. Dlatego aby ją zmniejszyć wystarczy do niej włożyć butelkę wypełnioną wodą. To pozwoli oszczędzić kilka litrów, a mnożą co przez ilość spłukań w miesiącu i całym roku powoduje to już konkretne oszczędności.

2. Wyłącz wodę gdy myjesz zęby

Pozwala to oszczędzić nawet 4 litry wody na minutę. Gdy myjemy zęby przez 2 minuty zużywamy na to prawie 8 litrów wody. To zupełnie niepotrzebne :)

3. Zbieraj wodę z prysznica gdy się nagrzewa

Zawsze gdy puścimy prysznic ileś wody musi przelecieć aby była ciepła. Możesz tę wodę zebrać do wiaderka lub miski i np. podlać nią kwiaty, albo wykorzystać do sprzątania. To również oszczędność :)

4. Wyłączaj wodę w trakcie prysznica

Gdy aktualnie namydlasz głowę szamponem nie potrzebujesz aby woda stale leciała. Staraj się ją oszczędzać i w chwilach gdy nie jest potrzeba po prostu ją wyłączać. Dzięki temu można oszczędzić nawet kilka litrów wody podczas jednej kąpieli.

5. Mycie naczyń

Gdy myjesz naczynia w zlewie również możesz oszczędzić wodę. Po co ma lecieć cały czas? Spłucz naczynia, wyłącz wodę i następnie umyj je płynem. Dopiero potem włącz ją ponownie i wszystko spłucz.

6. Czekanie na ciepłą wodę w kuchni

Tę samą metodę oszczędzania możesz wykorzystać w kuchni. Gdy czekasz na ciepłą wodę zbieraj ją do jakiejś butelki i trzymaj w lodówce. Możesz ją później wykorzystać do gotowania np. zupy.

7. Nie zostawiaj wody podczas mycia rąk

Gdy myjesz ręce najpierw je spłucz, wyłącz wodę i namydl. Dopiero potem włącz wodę ponownie aby je spłukać. Mycie rąk w chłodniejszej wodzie jest zdrowsze dla skóry, lepiej  nie czekać na gorącą i jeszcze bardziej oszczędzić :)

Źródło artykułu: https://www.facebook.com/buzzfeednifty/videos/1898194180435305/

Podobne artykuły