Jak zabezpieczyć dom przed złodziejami?

Mój dom Data publikacji: 29 października 2020

Zabezpieczenie naszego domu przed złodziejami jest bardzo ważną rzeczą. Nikt z nas nie chciałby wrócić i zauważyć, że został okradziony, a wszystkie ważne dla nas i drogie rzeczy zniknęły z naszego domu.

Dzisiaj mamy bardzo wiele możliwości zabezpieczenia domu przed złodziejami. Z pomocą przychodzi nam również nowoczesna technologia. Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić Wam kilka pomysłów, które możecie wykorzystać. Wybierzcie te, które będą dla Was najlepszym rozwiązaniem.

Alarm – czy to nadal działa?

Alarm do domu to rozwiązanie, które jest nam dobrze znane. Możemy zdecydować się na system przewodowy – zwłaszcza gdy budujemy nowy dom, możemy przygotować już instalację pod alarm. Dzięki temu system jest właściwie bezobsługowy i nie trzeba pamiętać o wymianie baterii.

Możemy również zastosować system bezprzewodowy, który łatwiejszy jest w montażu już istniejących domów, gdy nie chcemy ingerować zbyt mocno i rozprowadzać nowej instalacji, co oczywiście wiąże się z koniecznością remontu. Centralka musi być jednak podłączona do prądu, posiada co prawda zapasowy akumulator, który w razie braku prądu pozwoli jej działać dalej do momentu powrotu zasilania.

System składa się z centralki alarmowej oraz czujników, które zamieszczamy w różnych miejscach naszego domu. Czujniki te rozpoznają ruch, a następnie przesyłają sygnał do centralki, a ta informuje grupę interwencyjną, która następnie zjawia się na miejscu.

Oczywiście sam alarm emituje sygnał dźwiękowy co już w większości przypadków wystarczy, aby odstraszyć złodziei i zostawić ich bez większych łupów.

Rozwiązanie to posiada minus w postaci ceny. Instalacja bezprzewodowa może kosztować nas 2-3 tys. Sprzęt staje się jednak naszą własnością. Musimy również podpisać umowę z jedną z firm, która będzie dalej pilnować naszego domu. Oczywiście możemy zdecydować się na same atrapy, syrena alarmu zacznie wyć, ale nikt na miejsce nie przyjdzie.

Koszt miesięczny takiej umowy z firmą ochroniarską to ok. 70 zł, zależne może to być jednak od regionu.

Podczas rozmowy ze znajomą, która jest agentem ubezpieczeniowym, dowiedziałam się, że odsetek kradzieży w domach, które posiadają alarm i informację o tym np. przez wywieszenie tabliczki na ogrodzeniu, jest bardzo mały. Już sam alarm jest dla złodzieja wystarczającym straszakiem i będzie wolał on zająć się domem, który go nie ma.

Oczywiście warto pamiętać, że często dzisiaj włamania są poprzedzone zdobyciem jakiś informacji. Często złodzieje wiedzą, że chcą napaść jakiś konkretny dom bo wiedzą co się w nim znajduje.

Stosują oni też różne triki, podają się za pracowników gazowni czy energetyki. Odwracają nasza uwagę, a wtedy kradną wartościowe drobiazgi. Dzisiaj wyniesienie 55 calowego telewizora nie jest już takim rarytasem. Ciężko jest zrobić to niepostrzeżenie, potem trzeba go sprzedać. Lepiej ukraść coś drogiego i małego np. biżuteria, tablet, laptop czy nawet samą gotówkę jeśli mamy ją w domu. Aby dowidzieć się o tym, gdzie ją trzymamy złodzieje również wykorzystują techniki manipulatorskie.

Monitoring i czy warto mieć podgląd na żywo?

Innym rozwiązaniem może być monitoring. Możemy tutaj zdecydować się na różne rozwiązania. Kompletny zestaw do monitoringu wraz z nagrywarką, możemy kupić za kilkaset złotych.

Naszym zdanie warto jednak jest zainwestować w usługę, która nagrania przechowuje również w chmurze oraz taką, która daje nam możliwość podglądu na żywo przez Internet.

Dlaczego? System taki gdy wykryje ruch poinformuje nas, a my będziemy mogli zobaczyć na telefonie co aktualnie w domu się dzieje i w razie potrzeby wezwać policję.

Monitoring taki można zamontować na zewnątrz, ale również monitorować wnętrze budynku. Można wtedy wykorzystać go również jako opcję opieki nad starszymi osami w domu. Będziemy wiedzieć co się dzieje i czy starsza osoba nie potrzebuje pomocy.

Pies – czy odstraszy złodziei?

Oczywiście pies może być dobrym straszakiem na złodziei, ale aby skutecznie spełniał swoją rolę powinien być odpowiednio wyszkolony i oczywiście też posiadać odpowiednią posturę. Trudno wyobrazić sobie złodzieja, który wystraszyłby się maltańczyka.

Jednak gdy jesteśmy w domu psy są bardzo dobrym sygnalizatorem tego, czy coś się nie dzieje wokół niego. Ja wiem, że za chwilę zadzwoni dzwonek zanim to się stanie, dzięki zachowaniu mojego psa. Nie umknie jego uwadze również to, że ktoś kręci się przed ogrodzeniem. Chodź sam nie byłby dla złodzieja żadnym zagrożeniem, a jeszcze pewnie wylizałby mu nogi przy wynoszeniu telewizora z salonu, to bardzo dobrze zastępuje dzwonek do drzwi.

Oczywiście psy mogą być pewnym straszakiem, ale bez odpowiedniego treningu nie będą raczej przeszkodą dla złodziei.

Automatyka imitująca obecność domowników

Ciekawą opcją odstraszenia złodziei jest automatyka, która imituje nasza obecność w domu podczas gdy nas w nim nie ma. Może ona włączać światła w różnych miejscach domu o określonych porach. Może włączyć i wyłączyć telewizor.

Możemy zdecydować się na dedykowane rozwiązania do tego oparte o Smart Home lub po prostu skorzystać ze zwykłych wyłączników czasowych, które można programować. Koszt takich urządzeń oscyluje w kwocie kilkunastu złotych. Do nich możemy podłączyć lampy w pokojach i te o określonych porach będą się załączać.

W imitowaniu obecności domowników ważne jest to by oddać pozorną obecność. Dom nie funkcjonuje w sposób całkowicie przewidywalny. Oczywiście światło w salonie będzie świecić się wieczorem, później przeniesiemy się do sypialni i tam je zapalimy. Jednak nigdy nasz rytm dnia nie jest dokładnie taki sam co do minuty. Dlatego ktoś podejrzewając, że jednak nas nie ma w domu po obserwacji może dojść do wniosku, że to jednie sztuczki, które mają go zwieść.

Czasem warto więc zainwestować w trochę droższe rozwiązania, które pozwalają na zdalne sterowanie oświetleniem w domu. Możemy wtedy wprowadzić elementy zaskoczenia zdalnie włączając np. Światło w piwnicy raz na jakiś czas czy inne elementy naszego inteligentnego domu.

Oczywiście każdy taki system może być uzupełnieniem tego co już funkcjonuje w domu np. alarmu.

Okna i drzwi z systemami antywłamaniowymi

Jeśli włamywacz będzie chciał wtargnąć do naszego domu to najprawdopodobniej spróbuje zrobić to przez okno, a nie przez drzwi.

Zastosowanie antywłamaniowych rolet, okien czy drzwi na pewno może być dla złodzieja utrudnieniem. Pamiętajmy, że złodziej działa pod presją czasu. Dodatkowo musi uważać by nie zwracać na siebie zbytniej uwagi. Im trudniej będzie sforsować mu zabezpieczenia i im więcej czasu mu to zajmie, tym większa szansa, że postanowi ulotnić się z miejsca bez żadnych łupów.

Wybierając okno warto zwrócić uwagę na to jaką wytrzymałość oferują szyby oraz ile punktów antywyrażeniowych posiada okno. Im ich więcej tym trudniej będzie je sforsować.

Jeśli decydujemy się już, że chcemy wprowadzić jeden z takich systemów np. okna to należy zastosować go również przy drzwiach wejściowych i przy bramie garażowej, aby nie były one słabym punktem naszych zabezpieczeń.

Dobre relacje z sąsiadami

Dobre relacje z sąsiadami są bardzo ważne – a dlaczego? To oni stoją często na pierwszej linii frontu i mogą zauważyć w porę coś niepokojącego.

Jeśli mamy dobre relacje z sąsiadami, często ze sobą rozmawiamy, to doskonale wiedzą oni o tym, że nie ma nas w domu. Gdy zauważą, że ktoś się kręci wokół domu czy po domu, to mogą zareagować. Wezwać policję, zadzwonić do nas lub nawet przepędzić złodzieja, jeśli mają na tyle odwagi by skonfrontować się z nim.

Dlatego relacje z sąsiadami są bardzo ważne i jeśli są dobre, działają również na nasz plus jeśli chodzi o ochronę naszego domu.

Podobne artykuły