Areka – czarne kropki na łodygach.

Mój dom Data publikacji: 26 września 2020 / Aktualizacja: 2024-04-29

Areka to rodzaj palmy. Jest popularna ze względu na swoją cenę i wszechobecność w wielu sklepach budowlanych na działach z roślinami doniczkowymi. Wielu nabywców areki niepokoją czarne kropki na łodygach. Dlatego warto tym tematem się zająć.

Areka w doniczce

Palma areca (areka) to piękna wiecznie zielona roślina, która może być ozdobą naszego domu. Jeśli będziemy o nią dbać, będzie przez lata ożywiała nasz salon.

Trzeba zapewnić jej jednak odpowiednie warunki. Palmy te lubię żyzne podłoże. Najlepiej na dnie donicy zrobić drenaż, aby pozbyć się nadmiernej wilgoci w przypadku przelania. Możemy wykorzystać do tego keramzyt albo użyć zwykłych kamieni.

Palma powinna stać również w słonecznym miejscu, ale nie takim wystawionym na bezpośrednie słońce, zwłaszcza w momencie, gdy operuje ono na niebie najmocniej. Latem może więc zdobić nasz taras, a na zimę możemy przenieść ją do domu. Wtedy jednak powinniśmy zabrać ją do chłodniejszego pomieszczenia. Nie stawiajmy jej również blisko źródeł ciepła.

Gdy mamy w domu palmę areka, musimy również zadbać o wilgotność powietrza. Nie lubi ona, gdy jest ono suche, chociaż wyjdzie to również nam na zdrowie. Zbyt suche powietrze podrażnia drogi oddechowe, dlatego zwłaszcza w sezonie grzewczym, powinniśmy zadbać o to, by je nawilżać, ale jednocześnie utrzymać wilgotność powietrza w normie. Najlepiej sprawdzają się do tego nawilżacze powietrza z czujnikiem wilgotności. Wtedy uruchamiają się tylko, gdy jest to potrzebne.

W przypadku gdy nie możecie zapewnić odpowiedniej wilgotności powietrza i palma mimo podlewania, zaczyna usychać, możecie nalać wody do zraszacza, a następnie zraszać jej liście co 2-3 dni.

Pamiętajcie, aby palma miała odpowiednio dużą doniczkę, tak by miała w niej sporo miejsca na korzenie. Warto więc, aby donica była wysoka i szersza u góry, niż u dołu. Dzięki temu woda, która zatrzyma się w drenażu, nie będzie sięgać korzeni, a gdy palma areka ma korzenie w wodzie, te zaczynają gnić.

Palma Areka – czarne kropki na łodygach

Palma areka – czarne kropki na łodygach

Z pewnością mogą Was zaniepokoić czarne kropki, które znajdziecie na palmie, przyglądając jej się, któregoś dnia bliżej. Chcielibyśmy jednak Was uspokoić. To normalne.

Podobne artykuły