Co warto wiedzieć na temat domowych i biurowych sejfów?

Gadżety Data publikacji: 07 czerwca 2024

Pieniądze, biżuteria, ważne dokumenty. Są przedmioty, które warto zabezpieczyć w szczególny sposób. Służą do tego sejfy domowe i biurowe, które od lat zyskują na popularności. Z poniższego tekstu dowiesz się, dlaczego warto zainwestować w sejf, gdzie najlepiej go umieścić, jakie rodzaje sejfów są dostępne na rynku, jak radzić sobie z awaryjnym otwieraniem sejfu oraz na co zwracać uwagę przy jego zakupie. Miłej lektury.

Dlaczego warto posiadać sejf?

Posiadanie sejfu w domu lub biurze zapewnia wysoki stopień bezpieczeństwa dla cennych przedmiotów. Sejfy chronią je nie tylko przed kradzieżą, ale również przed zniszczeniem spowodowanym np. pożarem. Solidna konstrukcja i zaawansowane mechanizmy zamykania dają spokój ducha i świadomość, że ważne dokumenty i przedmioty są bezpieczne pod naszą nieobecność.

Gdzie własny sejf przyda się najbardziej?

Sejf w domu może być używany do przechowywania biżuterii, gotówki, dokumentów, nośników danych. Popularne miejsca montażu to sypialnia (np. wewnątrz szafy), ściana za obrazem lub podłoga pod dywanem. W biurze sejfy są idealne do przechowywania ważnych dokumentów, gotówki, pieczątek firmowych oraz kluczy. Podczas jego wyboru ważne jest m.in. jak otworzyć sejf szybko i bezproblemowo, aby nie zwracać przy tym szczególnej uwagi, ale również jak przebiega awaryjne otwieranie sejfu. Więcej na temat wspomnimy w dalszej części tekstu.

Jakie rodzaje sejfów spotkamy na rynku i czym różnią się one od siebie?

Na rynku dostępne są różne rodzaje sejfów, które różnią się wielkością, mechanizmem zamka i sposobem montażu. Kluczowy w tym wszystkim wydaje się mechanizm zamka, który odpowiada za to, jak otworzyć sejf.
Możemy wyróżnić trzy najczęściej spotykane rozwiązania.

– zamek kluczowy – tradycyjny zamek otwierany kluczem, to prosta i zarazem najtańsza opcja,
– zamek mechaniczny z pokrętłem – otwierany za pomocą szyfru. Jest bezpieczniejszy niż powyższy i nie wymaga baterii.
– zamek elektroniczny – otwierany kodem PIN, wygodny w użyciu. Wymaga jednak baterii.
Każdy z wymienionych mechanizmów ma swoje plusy i minusy. Wiele zależy od tego jak cenne przedmioty chcemy przechowywać, czy mamy pamięć do szyfrów, kodów itd. Istotne jest również awaryjne otwieranie sejfu, gdyby nagle odmówił on posłuszeństwa. Wejdź na Metalkas i wybierz sejf dla siebie.

Awaryjne otwieranie sejfu – co może ulec awarii i gdzie udać się po pomoc?

Każdy mechanizm w tym zamek może uległ awarii. Problem robi się poważny, gdy dotyczy to przechowywania pieniędzy, do których próbujemy się pilnie dostać. Pytanie, jak otworzyć sejf, gdy zamek lub mechanizm szyfrowy nie zadziała? Jeśli zawiodą nasze kolejne próby, nie pozostaje nic innego jak sięgniąć po pomoc fachowca. Awaryjne otwieranie sejfu jest ostatecznością w przypadku zapomnienia kodu, utraty klucza, czy awarii mechanizmu zamykającego. W takich sytuacjach kluczowe jest skorzystanie z usług certyfikowanego ślusarza z firmy, która ma stosowne uprawnienia. Odradzamy próby samodzielnego otwarcia, gdyż mogą one prowadzić do trwałego uszkodzenia sejfu lub jego zamka, a tym samym stanie się on bezużyteczny. Więcej na temat tego, kto może otwierać sejf w wyjątkowych sytuacjach przeczytasz tutaj.

Na co zwracać uwagę planując zakup sejfu?

Przy zakupie sejfu warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów:

– bezpieczeństwo – należy wybierać sejf z odpowiednią klasą odporności na włamanie oraz rodzajem zamka,
– rozmiar i pojemność – sejf powinien być odpowiednio duży, aby pomieścić wszystkie wartościowe przedmioty, które planujemy w nim przechowywać i na tyle mały, aby nie był zbyt widoczny,
– miejsce montażu – sejf powinien być zamontowany w miejscu trudno dostępnym dla intruzów, ale jednocześnie łatwo dostępnym dla właściciela,
– łatwy sposób na to, jak otworzyć sejf w razie zacięcia, co uchroni nas przed kosztownym serwisem.

Podsumowanie

Zakup sejfu to inwestycja w bezpieczeństwo i spokój ducha. Warto dokładnie przemyśleć swoje potrzeby, a nawet skonsultować się z ekspertem, aby wybrać odpowiedni model, który zapewni optymalną ochronę wartościowych przedmiotów. Pamiętajmy o uwzględnieniu rodzaju zamka, rozmiaru i pojemności sejfu oraz miejsca montażu, aby sejf spełniał swoje zadanie jak najlepiej. Należy też mieć na uwadze, że awaryjne otwieranie sejfu może wykonywać tylko uprawniony do tego ślusarz. Dzięki temu unikniemy uszkodzeń sejfu i jego zawartości.

Podobne artykuły