Wydawać by się mogło, że mycie okien to bardzo prosta czynność, a jednak wiele osób zastanawia się, czy mycie okien podczas upałów to dobry pomysł. Nasze okna po zimie zazwyczaj są bardzo brudne. Jeżeli przegapiliśmy wczesną wiosnę, to czeka nas porządne mycie okien latem. Lato zachęca do spędzania czasu na zewnątrz. Częściej odsłaniamy okna, więc zależy nam, żeby były lśniące. Lipiec i sierpień to dobry czas na gruntowne porządki, ale musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Mycie okien podczas upałów może być bardzo uciążliwe, a nawet niebezpieczne. Sam proces mycia może zająć kilka godzin, a spędzenie tyle czasu na pełnym słońcu nie jest dobrym pomysłem. Jak powinniśmy podejść do tego problemu? Kluczowy jest wybór odpowiedniej pory dnia. Najlepiej myć okna wcześnie rano albo wieczorem. Słońce nie jest wtedy tak mocno palące, a temperatura jest znacznie niższa niż w południe.
Warto rozłożyć sobie w czasie mycie okien, szczególnie jeżeli mamy tych okien bardzo dużo. Jest to dosyć czasochłonna czynność, a podczas upałów męczymy się dużo szybciej. Można część okien umyć rano, a resztę wieczorem. Możemy też cały ten proces rozłożyć na kilka dni. Nie warto za wszelką cenę czyścić okien przez cały dzień, ponieważ w najgorszym wypadku może się to skończyć udarem słonecznym.ś
To jak myć okna podczas wysokich temperatur zależy od wielu czynników, ale jest kilka uniwersalnych zasad, które nam to ułatwią. Przede wszystkim musimy pamiętać o częstym nawodnieniu. Podczas upałów nasz organizm potrzebuje znacznie więcej wody. Niezwykle ważne jest również nakrycie głowy. Wystarczy czapka z daszkiem albo kapelusz. Jeżeli mamy zamiar spędzić na słońcu kilka godzin, to nie zapomnijmy o kremach z filtrem. Osoby o jasnej karnacji powinny zwrócić na to szczególną uwagę. Poparzenia słoneczne w upalne dni są bardzo częste.
Zastanawiając się jak myć okna latem, powinniśmy zwrócić uwagę na to, kto jest szczególnie narażony na upały. Jeżeli należysz do tej grupy, to przełóż mycie okien na inny termin. Wysokie temperatury są bardzo niebezpieczne dla osób starszych oraz dla osób cierpiących na choroby krążenia, nerek lub cukrzycę. Odwodnienie przy przyjmowaniu leków obniżających ciśnienie tętnicze krwi może doprowadzić do omdleń i zasłabnięć.
Podczas upałów powinniśmy pić znacznie więcej wody niż zwykle. Wysokie temperatury zwiększają nasze zapotrzebowanie na wodę i warto pić od 3 do 5 litrów wody. Możemy też dodać odrobinę soku z cytryny. Dobrym pomysłem może być picie soków pomidorowych, które dodatkowo dostarczają nam potas i elektrolity.
Wysiłek fizyczny przy bardzo wysokich temperaturach nie jest wskazany. Jeżeli zdecydujemy się na mycie okien podczas upałów, to pamiętajmy o robieniu częstych przerw. Niezwykle ważne jest również to, co jemy. Unikajmy ciężkostrawnych i tłustych potraw. Zamiast tego warto postawić na owoce i warzywa, które dodatkowo nas nawodnią. Lekkie posiłki są idealnym pomysłem na letni obiad.
Nie stosując się do wyżej wymienionych zasad, narażamy się na odwodnienie i przegrzanie. Najczęściej występującymi objawami może być ogólne osłabienie, zmęczenie, zawroty głowy, silne uczucie pragnienia, a nawet wymioty. Może dojść do przyspieszenia akcji serca. Często udar cieplny objawia się drgawkami, dreszczami i gorączką. Jeśli zaobserwujesz u siebie pierwsze objawy, to jak najszybciej usiądź w chłodnym miejscu i napij się wody. Przy nasileniu objawów konieczne jest skontaktowanie się z pogotowiem ratunkowym.
Nigdy nie powinniśmy bagatelizować objawów przegrzania i odwodnienia. Lepiej przeczekać najwyższe temperatury w domu, a za mycie okien zabrać się innego dnia lub wcześnie rano. Często po nocy temperatura jest odpowiednia, a słońce nie jest jeszcze zbyt wysoko. Nawet młode i zdrowe osoby nie powinny spędzać kilku godzin na pełnym słońcu.