30 sierpnia 2020

Masz torebki z żelem krzemionkowym „SILICA GEL”? Nie wyrzucaj ich. Wykorzystaj je!

Jesień to czas, w którym dzieci idą do szkół i przedszkoli. Kupujemy im nowe buty, tornistry, piórniki. Sami również wymieniamy elementy garderoby. W wielu przypadkach w pudełkach wraz z kupionymi rzeczami znajdziemy woreczki z napisem Silica Gel. Zwykle je wyrzucamy, ale lepiej je wykorzystać!

Żel krzemionkowy (silica gel) wygląda jak małe pastylki, ale nie należy ich spożywać. Stosuje go, aby zapobiec wystąpieniu pleśni, wilgoci, korozji czy grzybów. Jeśli więc zastanawialiście się, dlaczego można takie woreczki znaleźć w pudełku po nowo kupionych butach, to odpowiedź jest prosta. Aby nie zniszczyły się w wyniku działania wilgoci, gdy leżą w sklepowym magazynie lub są do niego transportowane.

Żel krzemionkowy stosowany jest bardzo często do zabezpieczania różnych przedmiotów w transporcie. Oprócz odzieży wykorzystuje się go również w przypadku elektroniki, która również jest wrażliwa na wilgoć. Chroni również biżuterię, torebki, portfele, a nawet suche produkty spożywcze.

Zamiast wyrzucać torebki z żelem krzemionkowym, najlepiej jest je po prostu zostawić i wykorzystać. Sposobów na to jak to zrobić jest wiele, a my dzisiaj podpowiemy Wam kilka z nich. Na pewno jednak wpadniecie na kolejne znając już zastosowanie tych małych torebek.

Chroń buty przed wilgocią

Gdy chodzimy w butach nasze stopy się pocą. W środku natomiast w wilgotnym środowisku rozwijają się bakterie, które odpowiadają za nieprzyjemny zapach.

Gdy zdejmiesz już buty po powrocie do domu, na noc zostaw w nich woreczki z żelem krzemionkowym. Ten pochłonie wilgoć, a buty będą rano świeże i gotowe do ubrania. Ty z pewnością będziesz czuła się bardziej komfortowo zdejmując je w różnych miejscach.

Przemoczony telefon

Jeśli telefon wpadnie Ci do wody, albo zostaniesz ochlapana przez samochód wjeżdżający do kałuży i Twój telefon zostanie zmoczony, to torebki z żelem krzemionkowym mogą okazać się wybawieniem.

Weź kilka torebek i włóż je do woreczka strunowego. Wraz z nimi włóż telefon, ale nie włączaj go. Zostaw go tak na noc, a nawet dłużej. Silica gel pochłonie wilgoć, a Twój telefon znów będzie nadawał się do użytku.

Torba sportowa

Chodzisz na siłownię lub basen? Po włożeniu spoconych lub mokrych ubrań do torby, nie pachnie ona zbyt pięknie. Dlatego warto trzymać w niej woreczki z żelem krzemionkowym.

Dzięki temu, że pochłaniają one wilgoć, nie będzie rozwijaj się nieprzyjemny zapach pochodzący z bakterii, które pod jej wpływem rozwijają się.

Pamiętaj, że mimo wszystko w domu i tak należy wyjąć wilgotne ubrania i je wysuszyć.

Przechowywanie suchych produktów

Każda z nas ma w swojej kuchni szafkę, w której przechowuje cukier, mąkę, kaszę lub inne produkty. Aby zapobiec pleśnieniu tych produktów, należy wyeliminować wilgoć. Jedyne co musisz zrobić to położyć kilka torebek żelu krzemionkowego w szafce i to wszystko. Pamiętaj jednak, że nie należy go spożywać, dlatego nie wkładamy go do środka produktów spożywczych, a jedynie obok nich.

Kartony z dokumentami

Umowy, faktury, ważne listy. Najczęściej mamy w domu specjalne pudło przeznaczone na tego typu dokumenty. Wilgoć negatywnie wpływa na papier, a ostatecznie dokumenty takie mogą spleśnieć co utrudni później ich odczytanie i sprawi, że będziemy musieli je wyrzucić.

Możesz temu zapobiec umieszczając kilka torebek żelu krzemionkowego w pudle z ważnymi dokumentami.

Skrzynka z narzędziami

W domu zawsze warto mieć kilka podstawowych narzędzi. Aby nie rdzewiały i służyły nam jak najdłużej, do skrzynki z narzędziami warto również włożyć te małe woreczki, które najczęściej wyrzucamy do śmieci.

Ochrona leków

Leki powinny być przechowywane w suchym i osłoniętym od promieniu słonecznych miejscu. Zazwyczaj w domu mamy szafeczkę przeznaczoną na medykamenty.

Chronimy je tym samym przed działaniem słońca, ale warto również ochronić je przed wilgocią, która mogłaby wpłynąć na skuteczność lekarstw.

Umieść więc wraz z nimi w szufladzie lub szafce na leki, kilka woreczków silica gel.

Szafy na ubrania

Zazwyczaj nie mamy problemu wilgoci w szafach, ale wszystko może się zmienić. Zwłaszcza zimą, gdy niedostatecznie wietrzymy mieszkania zachowując w nich ciepło.

Jeśli chcesz zapobiec zniszczeniu Twoich ulubionych ubrań zastosuj woreczki z żelem krzemionkowym jako pochłaniacze wilgoci do szaf.

Chroń elektronikę

Często podróżujesz i zabierasz ze sobą w plecaku lub torbie sprzęty elektroniczne? Nigdy nie wiesz czy przypadkiem nie zamoczy ich woda, a Ty możesz nawet tego nie zauważyć.

Możesz w łatwy sposób ochronić te sprzęty przed działaniem wilgoci umieszczając wraz z nimi w torbie woreczki z żelem krzemionkowym.

Przelana roślina

Zbyt obficie podlałaś ulubione kwiaty i boisz się, że zgniją? Woreczki z żelem krzemionkowym znów przychodzą nam na ratunek.

Wystarczy, że ziemię wokół kwiatów posypiesz kuleczkami, które znajdują się w woreczkach. Pochłoną one wilgoć, a potem możesz je wyrzucić. Tym samym uratujesz roślinę.

Zadbaj o biżuterię

Nigdy nie nosimy całej biżuterii jaką mamy na raz. Zwykle część mamy schowaną w szafie i w zależności od okazji wyciągamy tę, którą potrzebujemy.

Złoto czy srebro z czasem jednak pokrywa się nalotem. Oczywiście można go wypolerować, ale prawdopodobnie gdy chcesz założyć biżuterię nie masz na to czasu. Lepiej więc zapobiegać.

Biżuteria będzie wyglądać lepiej, jeśli w miejscu, w którym ją przechowujesz umieścisz torebki silica gel. Pochłoną one wilgoć i ochronią biżuterię.

Parujące szyby w samochodzie

Jesienią i zimą zwykle mamy do czynienia z problemem parujących szyb w samochodzie. Jest to oczywiście spowodowane wilgocią, którą wnosimy do środka na mokrych butach i ubraniach. Wilgoć dostaje się również przez kratki wentylacyjne wraz z nawiewem, dlatego w taką pogodę warto korzystać z klimatyzacji, która osusza powietrze – nawet zimą.

Wilgoć w aucie jednak stale się gromadzi i musimy ją usunąć jeśli nie chcemy rano mieć problemu z zaparowanymi szybami.

W tym celu możemy użyć woreczków z żelem krzemionkowym. Złącz je w większy pakiet, a następnie zostaw w samochodzie, aby chłonęły wilgoć z powietrza.

Zastosowania torebek z żelem krzemionkowym

Jak widzicie te małe niepozorne torebki z napisem SILICA GEL, które zwykle wyrzucaliśmy do kosza, mają naprawdę wiele praktycznych zastosowań.

Ich liczbę oczywiście można mnożyć i wszystko zależy od sytuacji. Możecie wykorzystać je praktycznie zawsze, gdy musicie przechować coś, co nie powinno leżeć w wilgotnym środowisku.

Pamiętajcie o nich i nie wyrzucajcie ich. Jeśli nie potrzebujecie ich teraz, zamknijcie je szczelnie w plastikowym woreczku i wyjmijcie, gdy naprawdę będą Wam potrzebne.

Na pewno znajdziecie dla nich praktyczne zastosowanie. Mamy nadzieję, że również, któryś z naszych pomysłów okaże się dla Was pomocny.