Jak bezpiecznie i higienicznie korzystać z publicznych toalet

Porady Data publikacji: 19 lutego 2018

Każdemu z nas czasem przyjdzie skorzystać z publicznej toalety. Rzadko korzystanie z niej należy do przyjemności. Użytkowane one są przez wiele osób. Są więc siedliskiem przeróżnych bakterii oraz drobnoustrojów. Dzisiaj podpowiemy Wam jak bezpieczniej korzystać z publicznych toalet.

1. Wybierz najczyściejszą toaletę

Ciekawym zachowaniem ludzi jest to, że dużo rzadziej wybierają oni kabinę tuż przy wejściu. Dlatego jeśli szukasz najczyściejszej to z dużym prawdopodobieństwem będzie to ta najbliżej wejścia. Im dalej oddalona kabina od drzwi tym więcej osób z niej korzysta.

2. Nigdy nie kładź swoich rzeczy na podłodze

Niestety sprzątanie toalet w miejscach publicznych odbywa się zbyt rzadko aby móc zaufać jej czystości. Zwykle ze sobą mamy jakieś rzeczy i gdy w toalecie nie ma wieszaka, na który można je odwiesić to spróbuj położyć je na dozowniku do papieru toaletowego. Nigdy natomiast nie kładź ich na podłodze. Wieszanie na klamce również nie jest dobre bo powiedźcie sami, w którym momencie myjemy ręce wychodząc z kiabiny.

3. Miej własne nakładki na deskę

fot. Aliexpress  

Nakładki na deskę sedesową kupisz w każdej drogerii. Paczka jednorazowych nakładek kosztuje ok 5 zł. Kup je i miej zawsze przy sobie w torebce. Przydadzą się nie tylko tobie, ale również dziecku. Po użyciu możesz je wrzucić do toalety i spłukać. Dzięki temu zabezpieczysz się przed bakteriami znajdującymi się na desce.

4. Nie dotykaj guzika spłuczki

Z oczywistych względów, o których już sygnalizowaliśmy wcześniej, na przycisku spłuczki znajduje się wiele drobnoustrojów. Dlatego spłukując wodę przycisku możesz dotknąć np. palcem owiniętym w papier toaletowy. Nie dotykaj go gołymi dłońmi.

5. Myj ręce w jak najcieplejszej wodzie

Dzięki temu masz większe szanse na zabicie drobnoustrojów na swoich dłoniach. Oczywiście zawsze używaj mydła i dokładnie myj ręce. Jak poprawnie myć ręce dowiesz się tutaj – to wcale nie takie proste :)

6. Lepiej używać ręczników papierowych niż suszarki

Nawet ostatnio o tym pisaliśmy tutaj, warto zajrzeć do artykułu. Wszystkie  bakterie są przenoszone na nasze ręce za każdym razem gdy je suszymy. Najgorsze, że robimy to po myciu gdy mamy “pewność”, że ręce są czyste.

7. Nie dotykaj klamek

Gdy chcesz otworzyć drzwi najlepiej je popchnąć albo otwierać wszystkie drzwi w toalecie publicznej przez jednorazową chusteczkę, którą następnie wyrzucimy.

8. Warto mieć żel antybakteryjny

Warto nosić w torebce żel antybakteryjny i po wyjściu z toalety skorzystać z niego. Z żelu antybakteryjnego nie powinniśmy korzystać za często, ale to jest akurat dobry powód do użycia go.

9. Dziecko

Jeśli masz małe dziecko pamiętaj aby za każdym razem stosować podkłady i nigdy nie kłaść dziecka bezpośrednio na przebieraku, który znajduje się w centrum handlowym. Warto dziecku dać do ręki zabawkę aby mogło się nią zająć i nie dotykało rzeczy, które znajdują się wokół przebieraka.

Podobne artykuły