Idziesz spać? Lepiej zgaś światło!

Zdrowie Data publikacji: 23 lutego 2019 / Aktualizacja: 2024-04-07

Czy śpisz przy świetle? Nie jest to dla Ciebie dobre. Dla dzieci również, a to one najczęściej przecież śpią przy zapalonej lampce. Dlatego zanim położycie się spać zgaście światło, a jeśli jesteście ciekawi dlaczego, to przeczytajcie ten krótki artykuł.

Dlaczego nie należy spać przy świetle

Sprawie przyjrzeli się naukowcy z Northwestern University i doszli do niepokojących wniosków. Już jednorazowa ekspozycja na światło podczas snu pogarsza metabolizm i zaburza sen. Zmienia się wtedy odporność na insulinę, a to może być przyczyną rozwoju cukrzycy typu 2.

Przeczytaj również: Wpływ oświetlenia na zdrowie i samopoczucie

Badania nad snem i światłem podczas snu przeprowadzili też badacze z Harvard T.H. Chan School of Public Health. Uważają oni, że spanie przy świetle zwiększa ryzyko raka piersi. Wyciągają z tego prosty wniosek, że przyczyną powstawania chorób może być rozregulowanie zegara biologicznego, tym bardziej, że zachorowalność byłą największa wśród kobiet pracujących na nocną zmianę.

Gdy śpimy i jest ciemno wytwarzana jest melatonina. Ułatwia ona zasypianie, ale jednocześnie hamuje rakotwórcze wolne rodniki. Sztuczne światło zakłóca ten proces i może być przyczyną większego ryzyka chorób nowotworowych, zwłaszcza związanych z hormonami płciowymi. Warto również zaznaczyć, że dopiero zdobywamy wiedzę na temat sztucznego oświetlenia i jego wpływu na zdrowie. Niektórzy wiążą je nawet z otyłością czy depresją. Aby wyłączyć światło nie musisz nawet wstawać z łóżka. Wystarczy inteligentny włącznik światła SMART, aby sterować oświetleniem w sypialni z poziomu telefonu.

Źródło artykułu: https://zdrowie.pap.pl/srodowisko/sen-w-pomieszczeniu-ze-swiatlem-choroby

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły