Masz dużo pracy? Zrób sobie drzemkę!

Kategoria: Zdrowie
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2017-05-16

Może wydawać się Wam absurdalne, ale drzemka tak naprawdę jest zdrowa i pozwala nam pracować wydajniej oraz lepiej. Dlatego krótka drzemka może zwiększyć naszą produktywność. Dlatego jeśli masz dużo pracy najpierw się zdrzemnij.

Kiedyś drzemki były czymś normalnym. To nasz świat tak przyśpieszył, że wypadły one z naszego planu dnia. Wpływ drzemki na nasze zdolności badało nawet NASA i ustaliło, że drzemka powinna trwać dokładnie 26 minut. Jest to odpowiedni czas na to by organizm wypoczął, ale nie wpadł w głęboką fazę snu. Wtedy po przebudzeniu moglibyśmy czuć się ospali i otępiali, tak jak po przebudzeniu w środku nocy.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Niektóre duże firmy takie jak Apple czy Google umożliwiają nawet drzemkę pracownikom w ciągu dnia pracy. Rozliczani są oni za zadania, a nie czas pracy co pozytywnie wpływa na ich produktywność. Jeśli drzemka Ci pomaga, masz prawo ją sobie zrobić, byleby zadania zostały wykonane w określonym terminie.

Temat drzemek zbadali również naukowcy z University of Colorado Boulder, którzy odkryli, że dzieci pomijające drzemkę są mniej radosne, częściej chorują i mają mniejsze umiejętności rozwiązywania problemów.

To również dotyczy osób dorosłych, jak twierdzą badacze z Berkeley, drzemka pozwala zwiększyć umiejętności uczenia się, odświeża nasz mózg i pozwala pracować lepiej i myśleć bystrzej.

Jak długo powinna trwać drzemka?

To zależy od Ciebie, 26 minut dla niektórych może być zbyt długą drzemką. Lepiej starać się jej nie rozciągać dłużej niż 20 minut. Dzięki temu po przebudzeniu nie czujemy się jak wyrwani ze snu, a drzemka faktycznie pozwala zregenerować siły. Według badaczy już samo leżenie z zamkniętymi oczami pozwala wypocząć, bo nasz mózg rozpoznaje naszą pozycję jako sen. Trzeba jednak dobrze dobrać czas drzemki bo jeśli zrobimy ją sobie zbyt długą to po przebudzeniu będziemy czuli się bardziej zmęczeni niż przed.

Źródło artykułu: http://naturalsociety.com/science-napping/

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły