Inteligentny włącznik światła SMART – sposób na nowoczesne sterowanie domem

Mój dom Data publikacji: 2021-04-12

Oświetlenie domu spełnia nie tylko praktyczną funkcję pozwalającą rozjaśniać ciemne pomieszczenia, ale też działa jak swego rodzaju aranżacja wnętrza. Ozdobą może być kształt lampy, jak i kolor lub rodzaj emitowanego światła. Inteligentny włącznik światła pozwala wygodnie i dowolnie manipulować oświetleniem. Oprócz nietypowej aranżacji świetlnej, automatyczne systemy oświetleniowe posiadają także szereg innych zalet.

Jak działa inteligentne oświetlenie?

Do poprawnego działania systemu inteligentnego oświetlenia potrzebne są przede wszystkim odpowiednie żarówki, lampy lub taśmy ledowe. Możliwe jest oczywiście wykorzystanie wielu źródeł światła i zsynchronizowanie ich działania, ale warunkiem koniecznym jest, by każde z nich było typu SMART.

Drugim ważnym elementem inteligentnego oświetlenia są urządzenia kontrolujące połączenia pomiędzy źródłami światła. Inteligentny system łączy żarówki czy taśmy ledowe bezprzewodowo, dlatego najczęściej jest to inteligentny włącznik światła umożliwiający kontrolę nad oświetleniem z wykorzystaniem sygnału Wi-Fi.  Dodatkowo system można zaopatrzyć w czujniki ruchu, jeżeli żarówki mają włączać się tylko w przypadku wejścia do pomieszczenia. 

Ostatnim istotnym elementem jest aplikacja, która umożliwia stoierowanie inteligentnym systemem oświetlenia. Najczęściej jest to autoryzowana aplikacja producenta inteligentnego systemu, którą można zarządzać z poziomu telefonu. Dzięki aplikacji można w łatwy sposób manipulować oświetleniem z dowolnego miejsca w domu. 

Możliwości inteligentnego oświetlenia

Największa przewaga inteligentnego oświetlenia nad standardowym tkwi w wygodzie. Aplikacja umożliwia łatwe włączanie i wyłączanie światła w całym domu nawet z poziomu fotela. Ponadto istnieje możliwość zaprogramowania świateł w taki sposób, że wyłączają i włączają się one automatycznie o określonych godzinach. Dodatkowo żarówki mogą emitować różne natężenie światła zależnie od poziomu naturalnego naświetlenia. 

Inteligentne oświetlenie może również pozytywnie wpływać na samopoczucie użytkowników. Dzięki możliwości nastawienia barwy światła (ciepłej lub zimnej), możliwe jest symulowanie światła naturalnego w zależności od pory dnia. Można więc zaprogramować system w taki sposób, żeby w godzinach wieczornych natężenia światła było małe, a jego barwa mniej męcząca dla oczu. Efekt ten jest trudny do uzyskania z wykorzystaniem standardowego oświetlenia.

Inteligentne oświetlenie pozwala także zaoszczędzić nieco pieniędzy w długofalowej perspektywie z uwagi na mniejsze zużycie prądu. Wynika to z faktu, że program w aplikacji może wyłączać światło, gdy nikogo nie ma w pokoju, oraz użytkowania energooszczędnych żarówek ledowych. Montaż inteligentnego systemu oświetleniowego jest więc rozwiązaniem wygodnym, ekologicznym i niedrogim.

Inteligentny włącznik światła – Jaki wybrać?

Wybór systemu oświetleniowego jest stosunkowo szeroki, dlatego każdy zainteresowany inteligentnym oświetleniem może znaleźć wymarzonego producenta. Ciekawą opcją jest firma Spectrum Smart, która produkuje elementy niezbędne do stworzenia systemu oświetleniowego. Oferuje ona dwustrefowy, inteligentny włącznik światłasterowany za pomocą aplikacji Spectrum SMART, który możecie znaleźć w sklepie Spectrum Smart pod adresem https://spectrumsmart.pl/pl/c/Wlaczniki-swiatla-SMART/5. Urządzenie wykorzystuje sygnał Wi-Fi, by kontrolować podpięte do tej samej świeci urządzenia świetlne. Urządzenie umożliwia oczywiście proste manipulowanie światłem, jak i zautomatyzowanie skomplikowanych programów umożliwiających ustawienie harmonogramu światła czy wgrania funkcji wschodu i zachodu słońca. Jest to urządzenie gwarantujące nietuzinkowe i energooszczędne korzystanie ze światła w obrębie domu czy nawet zakładu pracy.

Podobne artykuły