Domowe sposoby na ból zęba

Zdrowie Data publikacji: 03 listopada 2020

Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić Wam domowe sposoby na ból zęba. Warto wiedzieć jak poradzić sobie z bolącym zębem, gdy nie możemy dostać się do dentysty. Każdy kogo to spotkało wie jak bardzo taki ból jest nieprzyjemny. Promieniuje na cała głowę, gdy ząb boli tak naprawdę trudno skupić się na czymkolwiek. Marzymy jedynie o tym, aby ból ustał. Automatycznie stajemy się nerwowi, nasz nastrój diametralnie zmienia się.

Naturalne zioła na ból zęba

Zęby bolą nas najczęściej przez powstanie stanu zapalnego. Jeśli uda nam się z nim uporać, ząb najprawdopodobniej przestanie boleć. Do walki ze stanami zapalnymi w naszym organizmie wykorzystać możemy naturalne zioła.

Szałwia lekarska jest jednym z tych ziół, które możemy wykorzystać. Po zaparzeniu liści szałwii i ostudzeniu ich, płuczemy takim naparem usta.

Płukankę do ust w przypadku bolącego zębu możemy wykonać również z rumianku. Płukanki takie możemy robić nawet kilka razy dziennie. Oczywiście nie są to środki, które dadzą nam natychmiastową ulgę, ale pomogą.

Płukanka z soli z wodą

Sól i woda to sposób na ulgę w przypadku bólu zęba. Przygotowanie takiej płukanki jest bardzo proste. Wystarczy szklanka ciepłej wody, a do niej wrzucone 2 łyżki soli. Wymieszaj, aby sól się rozpuściła, a następnie wypłucz nią usta i wypluj.

Gdy boli ząb żuj goździki

Goździki działają znieczulająco i pomogą szybciej niż napary z ziół. To jeden z najstarszych środków przeciwbólowych, które możemy wykorzystać. Musimy je jedynie żuć stroną, gdzie boli nas ząb, a kojący w bólu eugenol wniknie w dziąsło. Działa on również przeciwzapalnie. Co prawda goździki nie są zbyt smaczne gdy się je żuje, ale gdy ząb boli zwykle nie zwracamy już na takie rzeczy uwagi, jeśli tylko są nam w stanie pomóc.

Zimne okłady na ból zęba

Zimne okłady pomagają w bólu zęba. Świetnie sprawdzają się specjalne żelowe okłady, które długo trzymają zimno. W domu mam również takie plastikowe kostki lodu, które się zamraża. Też bardzo dobrze się sprawdzają zawinięte w ręcznik bo nie puszczają wody.

Jeśli nie mamy takich rzeczy, nawet zwykła mrożonka z zamrażarki da nam ukojenie. Pamiętaj jednak by nie trzymać okładu zbyt długo. Po każdym kwadransie zrób sobie przerwę. Okład nie przykładamy też bezpośrednio, ale przez jakiś materiał.

Jakie tabletki przeciwbólowe są najlepsze na ból zęba

Jeśli mamy tabletki przeciwbólowe to oczywiście warto je połknąć. Farmaceuci na ból zęba zwykle polecają paracetamol. Jest to lek wieloskładnikowy, który ich zdaniem daje najlepsze efekty uśmierzające ból w przypadku bólu zębów.

Jeśli jednak stan zapalny jest mocny, tabletki mogą chwilowo uśmierzyć ból, ale nie rozwiążą one problemu. Potrzebna jest tutaj wizyta u dentysty. Jeśli dentysta nie chce Cię przyjąć, spróbuj u innego. W jednym z naszych poradników pisaliśmy jak dostać się do dentysty bez kolejki.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły