Obtarcia na udach – jak im zapobiegać i leczyć?

Zdrowie Data publikacji: 14 czerwca 2021

Obtarcia na udach to problem wielu kobiet. Nawet bardzo szczupłe osoby zmagają się w tą przykrą dolegliwością. Upały, krótkie spodenki czy spódnice potęgują nieprzyjemne doznania. Skóra naszych ud jest całkowicie odsłonięta, a to sprawia, że jest bardziej narażona. Wiele kobiet zastanawia się jak zapobiegać obtarciom na udach oraz jak je leczyć, jeśli już powstaną. W naszym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Dlaczego powstają obtarcia na udach?

Zastanawiasz się, dlaczego powstają obtarcia na udach? Odpowiedź jest bardzo prosta! Obtarcia na udach powstają, ponieważ się pocimy. Podczas wysokich temperatur pocimy się znacznie intensywniej, a dodatkowo skóra naszych ud styka się ze sobą podczas stania i chodzenia. Pot i ocieranie skóry to prosta droga do obtarć. 

W skład naszego potu w zdecydowanej większości wchodzi woda, ale nie tylko. Wiele zależy od diety, hormonów i ewentualnych problemów zdrowotnych. Nie ulega wątpliwości, że nasz pot to również tłuszcze, sól, mocznik, kwas mlekowy, kwas moczowy, amoniak oraz inne związki mineralne. Część ze składowych naszego potu może mieć żrące właściwości. Podczas chodzenia skóra podrażnia się i tym samym traci właściwości ochronne. Właśnie w taki sposób powstają obtarcia na udach.

Jak zapobiegać obtarciom na uda?

Warto unikać tego nieprzyjemnego problemu i zastanowić się, jak zapobiegać obtarciom na uda. Pierwszym sposobem są specjalne opaski na uda. Można je kupić przez internet lub stacjonarnie w wielu sklepach z bielizną. Koszt nie jest duży, więc warto wypróbować tę metodę. Niestety jest to dodatkowa warstwa na naszym ciele, a w wyjątkowo ciepłe dni wolimy tego unikać. Warto też dodać, że takie opaski nie sprawdzą się przy bardzo krótkich sukienkach i spódnicach, ponieważ możemy mieć problem z ukryciem ich pod ubraniem.

Drugim sposobem na uniknięcie obtarć na udach jest stosowanie preparatów wysuszających skórę i pochłaniających wilgoć. Możemy do tego celu użyć antyperspirantów, zasypek, a nawet mąki ziemniaczanej. Sucha skóra nie będzie tak bardzo narażona na obtarcia. Warto zabierać takie kosmetyki ze sobą, ponieważ zapewne będzie konieczność ponownego ich użycia po kilku godzinach. 

Kolejnym sposobem na obtarcia na udach jest zakładanie bardzo cienkich rajstop z obciętymi nogawkami. Ta metoda sprawdzi się nawet w bardzo upalne dni, ponieważ nie zakrywamy całych nóg. Oprócz tego możemy też dostosować długość rajstop do długości sukienki. Warto wykorzystać stare rajstopy, które mają dziurę np. na palcu. 

Co na obtarcia na uda?

Jeżeli problem już się pojawił, to co na obtarcia na uda? Przede wszystkim musimy zadbać o dokładne osuszenie podrażnionych miejsc. Polanie zimną wodą przyniesie tylko chwilową ulgę, więc powinniśmy tego unikać. Nie warto też stosować na obtarcia tłustych kremów i maści, ponieważ skóra powinna oddychać. Zamiast tego możemy zastosować talk. Jego drobna struktura wniknie w pory i nada gładką powierzchnię. Dodatkowo ma on działanie przyspieszające gojenie ran.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły