Dlaczego lodówka przestała chłodzić

Kuchnia Data publikacji: 23 lutego 2019 / Aktualizacja: 2022-11-21

Dlaczego lodówka przestała chłodzić? To pytanie zadaje sobie wiele osób, gdy okaże się, że lodówka nie utrzymuje żądanej temperatury i żywność w niej przechowywana zaczyna się psuć. Pytanie pojawia się jeszcze częściej gdy lodówka nie jest już na gwarancji i zastanawiamy się zastanawiać czy jej naprawa jest opłacalna i czy w tej sytuacji nie lepiej byłoby kupić nowej. Dzisiaj przedstawimy Wam kilka możliwych scenariuszy. 

Dlaczego lodówka nie chłodzi?

Lodówka jest urządzeniem, które znajduje się w każdej kuchni. Jej zadaniem jest stałe utrzymywanie niskiej temperatury, dzięki której hamowane są procesy odpowiedzialne za psucie się żywności. Dlatego możemy ją dłużej przechowywać. Gdy jednak przestaje działać, zaczynamy zastanawiać się dlaczego, a powodów może być kilka.

Kabel zasilający

Zanim zaczniemy zastanawiać się nad poważnymi naprawami i wydatkami warto sprawdzić tak prozaiczne rzeczy jak choćby kabel zasilający, w którym mogło dojść do przerwania lub upalenia. Wtedy po prostu wystarczy wymienić go na nowy i okaże się, że lodówka znów pracuje.

Termostat

W każdej lodówce znajduje się termostat. To on pilnuje temperatury wewnątrz lodówki i włącza agregat aby utrzymać stałą niską temperaturę. Gdy ulegnie awarii może po prostu nie włączać agregatu, a przez to lodówka nie będzie chłodzić. Termostat jest częścią relatywnie tanią i jego cena może oscylować w okolicy kilkudziesięciu złotych. W przypadku gdy lodówka nie posiada już gwarancji jego wymiany możemy podjąć się sami sprawdzając wcześniej w Internecie jego położenie. Jest to rzecz, z którą domowa złota rączka powinna sobie poradzić.

Agregat

Wiemy już, że termostat odpowiada za załączanie agregatu. Gdy termostat jest sprawny przyczyną może być właśnie zepsuty agregat. Jeśli słyszymy, że agregat się włącza to i tak jego praca może być ograniczona i środek chłodzący może nie być rozprowadzany prawidłowo. Jest to jednak awaria dużo droższa w usunięciu (choć niekoniecznie) i zazwyczaj do jej diagnostyki potrzebujemy fachowca.

Oczywiście przyczyn takiego stanu rzeczy może być więcej. Może to być związane z zabrudzonym skraplaczem, uszkodzonym parownikiem, uszkodzenie czujnika temperatury czy zepsuty moduł sterujący. Dlatego w większości przypadków naprawy nie dokonamy samodzielnie, tym bardziej, jeśli lodówka jest nowoczesna i dużo bardziej skomplikowana. W takiej sytuacji najlepiej jest wezwać fachowca.

Być może zastanawialiście się gdzie w lodówce jest najzimniej? To właśnie tam powinniście trzymać produkty najbardziej narażone na zepsucie się.

Podobne artykuły