Oblodzenie tylnej ściany lodówki – jak usunąć i zapobiegać

Porady Data publikacji: 21 listopada 2022 / Aktualizacja: 2023-02-01

Oblodzenie na tylnej ścianie lodówki to nic innego, jak szron. Dlaczego szron powstaje w lodówce? Powodem tego jest zwykle niedostateczne wentylowanie lodówki. W rezultacie może dojść do gromadzenia się pary wodnej wewnątrz lodówki, a także do przenikania ciepła z zewnątrz. W konsekwencji tego powstaje szron na tylnej ścianie lodówki.

Jak usunąć szron z lodówki?

Najlepszym sposobem na pozbycie się szronu z lodówki jest regularne czyszczenie i konserwacja lodówki. W tym celu należy wyłączyć lodówkę, a następnie wyprać ją dokładnie ciepłą wodą z mydłem. Następnie trzeba wytrzeć lodówkę do sucha i ponownie ją uruchomić.

Jak zapobiegać pojawieniu się szronu w lodówce?

Musimy pamiętać o regularnym odszranianiu lodówki. Odszranianie lodówki polega na wyłączeniu lodówki, a następnie wypłukaniu jej ciepłą wodą z mydłem. Następnie trzeba wytrzeć lodówkę do sucha i ponownie ją uruchomić.

Niestety, jeśli lodówka nie jest wyposażona w system zapobiegający szronowi, to sytuacja ta będzie się pojawiać. Aby zapobiec powstawaniu szronu, należy:

– umieścić ręcznik kuchenny lub gazetę w lodówce, aby absorbowała wilgoć;
– regularnie otwierać drzwi lodówki, aby wentylacja była prawidłowa;
– używać tylko świeżych produktów spożywczych.

Lodówka no-frost – jak działa?

Lodówka no-frost to urządzenie, które ma za zadanie utrzymywać optymalną temperaturę w środku, a także zapobiegać powstawaniu szronu. Działa ono na bazie wentylatora, który ciągle wymusza ruch powietrza wewnątrz lodówki. W efekcie powietrze jest stale filtrowane i oczyszczane, a także utrzymywane w suchym i czystym stanie.

Szron w lodówce no-forst nie jest problemem. Po prostu w niej nie powstaje. Jeśli jednak tak się stanie, to najprawdopodobniej lodówka uległa awarii i musimy oddać ją na naprawę gwarancyjną. Sytuacja taka bowiem nie powinna mieć miejsca. 

Podobne artykuły