Jakie zioła warto hodować w swoim domowym zielniku?

Kuchnia Data publikacji: 23 czerwca 2018

W naszym domowym zielniku warto posiadać wiele ziół. Niektóre z nich będą świetnym dodatkiem do przygotowywanych przez nas potraw, inne pomogą nam na różne dolegliwości zdrowotne. Jednak zanim posadzimy w domu zioła, najpierw musimy mieć zielnik. Podpowiemy Wam jak go założyć, to bardzo proste.

Jak założyć własny zielnik

Zielnik to nic innego jak mały ogródeczek, w którym będziemy hodować zioła. Jesteśmy zwolennikiem zielników kuchennych lub ewentualnie balkonowych. Dlaczego? Otóż dlatego, że dostęp do ziół jest wtedy bardzo łatwy i w trakcie gotowania zawsze możemy po nie sięgnąć. Gdy zioła są w ogrodzie, nie zawsze chce się to robić, a wiemy o tym z doświadczenia :) Aby stworzyć swój własny zielnik na parapecie musisz przede wszystkim zwrócić uwagę na światło. Zioła potrzebują go sporo, więc parapet świetnie się sprawdzi na miejsce hodowli ziół – o ile nasza kuchnia nie jest zbyt ciemna. Wtedy zielnik możemy przenieść na balkon.

Gdy mamy słoneczny parapet w kuchni, wystarczy zakupić ładne donice, które będą komponowały się z naszym stylem, w którym urządziliśmy kuchnię. Warto pamiętać o tym, że zioła lubią częste podlewanie, ale nie lubią być przelewane. Dlatego doniczki powinny mieć podstawki i otwory drenażowe aby pozbyć się nadmiarów wody. Również należy zwrócić uwagę na przygotowanie podłoża, oprócz ziemi warto na dnie zrobić warstwę drenażową, która ułatwi usuwanie właśnie nadmiaru wody. Zrobienie jest bardzo proste, wystarczy na dnie doniczki wsypać ok. 3 cm żwiru i małych kamieni, a dopiero później ziemię. Jeśli chodzi o tą ostatnią to my kupujemy po prostu uniwersalną ziemię ogrodową i wszystko bardzo ładnie rośnie.

W tak przygotowanym zielniku możemy zasiać nasiona, które wcześniej kupiliśmy lub rozsadzić nasze rośliny z resztek. Trochę na ten temat pisaliśmy już w tym artykule. Takie zioła jak bazylia  czy mięta możesz dowolnie rozsadzać.

Co hodować w kuchennym zielniku

  1. Rozmaryn – świetnie nadaje się do mięs
  2. Kminek – również idealnie komponuje się z mięsem, ale też świetnie nadaje się jako dodatek do różnych warzyw
  3. Tymianek – bardzo dobrze komponuje się smakowo z tłustym mięsem i pieczonymi warzywami
  4. Lubczyk – wzbogaci smak każdej zupy czy sosu
  5. Imbir – wspomaga odchudzanie, świetnie nadaje się do napojów, ale też do dań pieczonych
  6. Mięta – idealna do orzeźwiających letnich napojów, zawiera olejki eteryczne, które pomagają przy przyziębieniach
  7. Kolendra – dodawaj ją do wołowiny lub pomidorów, świetnie się razem komponują
  8. Szczypior – świetny do kanapek, sałatek czy ziemniaków, do tego wspomaga perystaltykę jelit
  9. Koper – świetnie pasuje do zup, drobiu oraz ziemniaków
  10. Pietruszka – każdy z nas dodaje ją do rosołu, oprócz tego ma wiele witaminy C i wspomaga układ moczowy
  11. Bazylia – idealna do makaronów i sosów, do tego zawiera witaminy A, B, C oraz działa uspokajająco. Wpływa pozytywnie na układ trawienny.
  12. Melisa – uspokajające ziele, które pomoże ci w stanach depresyjnych, do tego łagodzi różne bóle

Podobne artykuły