To co jemy może wpłynąć na ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Dla nikogo dzisiaj nie jest tajemnicą, że żywność, którą jemy dzisiaj diametralnie różni się od tej, którą jedzono 100 lat temu. Rozwój przemysłu sprawił, że jej produkcja jest szybsza, mniej kosztowna i wydatniejsza. Niestety odbija się to negatywnie na naszym zdrowiu.
Według WHO po analizie 10 badań wystarczy 50 g przetworzonego mięsa jedzone codziennie by zwiększyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Warto więc zastanowić się nad zmianą swoich nawyków żywieniowych i dodatków do kanapek.
Wiele osób uwielbia czerwone mięso, ale te same badania analizowane przez WHO potwierdzają, że jedzenie 100 g czerwonego mięsa dziennie zwiększa ryzyko raka jelita grubego o 17%.
Oczywiście umiar jest wskazany i od sporadycznego spożywania alkoholu nie będziemy mieć problemów. Codzienne picie może jednak odbić się na naszym zdrowiu. Jak głosi Departament Zdrowia i Opieki Społecznej USA osoby, które spożywają 3.5 kieliszka alkoholu dziennie trzykrotnie zwiększają ryzyko raka jamy ustnej, gardła i krtani oraz o 50% raka jelita grubego.
Zawsze gdy smażysz lub pieczesz mięso unikaj przypalenia. Powstają wtedy związki kancerogenne. Dlatego zaleca się gotowanie mięsa na parze co jest zdrowe, ale oczywiście mniej apetyczne. Dlatego staraj się go chociaż nie przypalać.
Lubisz gorącą herbatę lub kawę? Według Agencji Badań nad Rakiem WHO napoje o temperaturze powyżej 65 stopni Celsjusza pite stale zwiększają ryzyko raka przełyku.
Lubisz do obiadu napić się zimnego gazowanego napoju? Badania z 2012 roku wykonane przez szwedzkich naukowców potwierdzają, że mężczyźni, którzy pili puszkę napoju gazowanego dziennie zwiększyli ryzyko zachorowania na raka prostaty o 40%.
Zobacz jak odróżnić łososia hodowlanego od dzikiego tutaj. Zdecydowanie lepiej kupować tego drugiego, ale będzie też droższy. Badania z 2004 roku potwierdzają, że mięso łososia hodowlanego jest bardzo zanieczyszczone. Wystarczy zjeść go raz w miesiącu przez długi czas by zwiększyć ryzyko zachorowania na raka.
Teksańscy naukowcy odkryli związek pomiędzy rakiem płuc, a węglowodanami, w które bardzo bogaty jest makaron.
Tutaj chodzi o te same węglowodany. Jedzenie chleba i innych produktów z wysokim IG sprzyja rakowi. W przypadku białego chleba ryzyko zachorowania na raka płuc wzrasta o 49%.
Badania z 2008 r. pokazują, że produkty puszkowane zawierają bisfenol. Przyczynia się to rozwoju raka piersi i zaburzeń hormonalnych.
Badania z 2004 roku pokazują, żę mężczyźni pijący dużo mleka zwiększają ryzyko raka prostaty o 68%. Nie należy pić go więcej niż dwie szklanki dziennie. Zastanów się więc ile kaw z mlekiem dziennie pijesz.
Cukry rafinowane pozwalają rozmnażać się komórkom rakowym. Są dla nich też swego rodzaju pożywką. Cukier jest dla nas bezwartościowy, najlepiej jest z niego zrezygnować.
Żywność modyfikowana genetycznie może być przyczyną rozwoju co potwierdzałoby kilka badań przeprowadzonych na zwierzętach. Powszechnie uważa się ją jednak za bezpieczną.
Badania francuskich naukowców z 2008 roku wskazują, że spożywanie olejów roślinnych sprzyja rozwojowi raka piersi. Oczywiście przygotowanie na nim posiłku nie jest jeszcze tragedią, ale dużo takich tłuszczy znajdziemy w gotowych posiłkach i produktach. W domu lepiej stosować oliwę z oliwek.
Wiele z nich zawiera dodatkowe substancje, które mają nadać naturalny smak masła. Sprzyjają one rakowi jąder, wątroby i trzustki. Dlatego warto sprawdzić skład popcornu zanim go kupimy, czy nie zawiera jakiś niewiadomych substancji. Bo co jest potrzebne do jego zrobienia oprócz kukurydzy, masła i soli? :)
Przygotowuje się je w wysokiej temperaturze. Wytwarza się wtedy rakotwórczy akrylamid.
Tutaj również mamy działanie akrylamidu.
Gdy przechowywane są one źle występują aflatoksyny, które wytwarzane są przez grzyby. Sprzyjają rozwojowi raka wątroby.
Wybielanie mąki odbywa się przez stosowanie chloru i dwutlenku chloru. Wdychanie go nie jest dobre dal zdrowia. Podnosi ona też poziom cukru we krwi co zwiększa ryzyko raka i cukrzycy.
Informacje Kanadyjskiego Towarzystwa Raka potwierdzają, że regularne jedzenie solonej ryby zwiększa ryzyko rozwoju raka jamy nosowo-gardłowej.
Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.