Jeśli masz te objawy to oznacza, że musisz zmienić pastę na taką bez fluoru!

Zdrowie Data publikacji: 12 sierpnia 2018

Fluor pomaga dbać o zęby i możemy go znaleźć w produktach, które codziennie spożywamy np. ryby czy sery żółte. Jednak najczęściej jego głównym źródłem jest dla nas pasta do zębów bo te przecież myjemy każdego dnia. Gdy fluoru mamy za mało grozi nam próchnica. Jest on potrzebny w odpowiednich dla nas ilościach, gdy dochodzi jednak do jego nadmiaru możemy zaobserwować objawy zatrucia fluorem, a wtedy warto zmienić pastę na taką, która go nie zawiera.

Czasami nasza dieta sprawia, że powinniśmy unikać dodatkowych źródeł fluoru i w tym celu powstały pasty, które go nie zawierają. Mogą mieć z nim problem osoby, które nawet zbyt często myją zęby.

Objawy zatrucia fluorem

  • ból brzucha
  • biegunka
  • wymioty
  • zaburzenia oddychania
  • zaburzenia rytmu serca

Gdy mamy do czynienia z przewlekłym zatruciem fluorem możemy zauważyć plamy na zębach i ich uszkodzenia. Warto wtedy spożywać więcej produktów zawierających wapń oraz ograniczyć dodatkowe źródła fluoru.

Pasty bez fluoru

Fluor znajduje się w większości past do zębów. Ma on za zadanie ograniczyć zjawisko próchnicy zębów, ale nie może jej powstrzymać. Jednak dużo osób jest zmartwionych obecnością fluoru w pastach, chociaż badania potwierdzają, że ilości jakie są w nich zawarte nam nie zaszkodzą. Jednak powszechnie uważa się, że pasty z fluorem powinno się używać do 20 roku życia, a później należy przesiąść się na bezpieczniejsze pasty bez fluoru.

Źródła

  1. zdrowie.tvn.pl
  2. wieczniemloda.com
  3. szczoteczka-elektryczna.edu.pl

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły