10 symptomów sygnalizujących, że mogłaś mieć „cichy udar” i kolejny może nastąpić.

Zdrowie Data publikacji: 14 maja 2017 / Aktualizacja: 2018-04-30

Udar nie dotyczy jedynie osób starszych. Nawet stosunkowo młode osoby mogą mieć udar mózgu. Prezentowaliśmy ostatnio 8 objawów udaru, które pomogą Wam go zidentyfikować. Istnieje jednak również takie zjawisko jak „cichy udar”, o którym mogliście nawet nie wiedzieć. Mógł przebiec np. podczas snu. Dzisiaj powiemy Wam jakie powoduje symptomy i jak go rozpoznać.

1. Rozmazane widzenie

Jeśli nagle pojawią się problemy z widzeniem na jednym lub obu oczach może to oznaczać przeżycie cichego udaru. U 44% osób, które go doznały zauważono zaburzenia wzroku.

2. Ból głowy lub zawroty

Jeśli nagle pojawią się zawroty lub ból głowy to może to być znak, że warto skontaktować się z lekarzem.

3. Problemy z mówieniem

Podczas udaru często pojawiają się problemy z mówieniem. Mowa staje się nagle niewyraźna, zaczyna też brakować nam słów i nie możemy sobie przypomnieć jakiego mieliśmy użyć.

4. Trudności z chodzeniem

Podczas udaru pojawiają się trudności z chodzeniem i utrzymaniem równowagi. Możesz nawet spróbować zrobić prosty test i unieść ręce do góry, staraj się tak wytrzymać przez 10 sekund. Jeśli któraś z rąk zostanie opadać to oznacza, że mięśnie są osłabione.

5. Opadająca powieka lub kącik ust

Podczas udaru często pojawia się jednostronny opad powieki lub kącika ust. Może też pojawić się paraliż całej części twarzy.

6. Ból

Nagły ból, uczucie klucia to częsty objaw udaru. Ból ten też pojawia się w dość nietypowych miejscach jak np. na twarzy.

7. Migrena

To objaw, który szczególnie pojawia się u młodych osób. Jeśli nagle zaczniesz mieć migreny to warto skontaktować się z lekarzem. Zwłaszcza gdy dołączą do tego inne objawy. Migreny mogą być przecież spowodowane też innymi problemami, ale zawsze warto je leczyć.

8. Zmęczenie

Problem najczęściej pojawia się u kobiet. Udarowi wtedy często towarzyszy zmęczenie nawet po przespanej nocy czy dezorientacja.

9. Czkawka

Ciekawy objaw, który również najczęściej występuje u kobiet. Udar wpływa bowiem na ośrodek oddechowy w mózgu co powoduje permanentną czkawkę, której ciężko się pozbyć.

10. Drgawki i problemy z oddychaniem

Problemy z zaczerpnięciem powietrza czy drgawki są częstym objawem osób, które miały udar. Może do tego dojść zadyszka i arytmia z powodu braku tlenu w organizmie.

Źródło artykułu: http://gohealthyfood.com/10-eerie-symptoms-which-indicate-that-you-had-a-silent-stroke-and-that-another-one-will-soon-follow

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły