8 objawów udaru, których nie możesz lekceważyć

Zdrowie Data publikacji: 15 kwietnia 2017

fot. perdavvero.com

Udar można dosyć sprawnie rozpoznać jeśli wie się na co zwrócić uwagę. Bardzo ważna jest wczesna reakcja i pomoc medyczna. Podczas udaru dochodzi do często nieodwracalnych zniszczeń mózgu, które później determinują nasze całe życie.

W najlepszych przypadkach może to nieznacznie wpłynąć na nasze zdrowie np. opad jednej powieki, problemy z mówieniem. Objawy mogą być też silniejsze i mogą komplikować nasze życie, albo ostatecznie doprowadzić nawet do śmierci lub trwałej niepełnosprawności. Takie osoby wymagają po udarze całodobowej opieki.

Udar przeszedł też mój tata. Chociaż wtedy jeszcze nie znałam jego objawów to teraz bardzo łatwo bym go rozpoznała. W trakcie udaru miał bardzo poważne problemy z wysłowieniem się, mówił niewyraźnie. Połowa twarzy była jakby sparaliżowana, usta zapadały się w kąciku tak samo jak powieka. Oczywiście towarzyszyły temu problemy z koncentracją, poruszaniem się i ogólne otępienie. Oczywiście są inne objawy, niektóre z nich zdarzają się tylko u kobiet i nie są często tak łatwo rozpoznawalne. Oto najczęstsze objawy udaru, które możemy szybko zdiagnozować. Najczęściej występuje kilka z nich, tak jak wspomniałam na przypadku taty.

Objawy udaru

  1. czkawka
  2. omdlenie lub uczucie omdlenia
  3. duszność
  4. halucynacje
  5. nudności
  6. drgawki
  7. zmiana osobowości
  8. problemy z wyraźnym mówieniem

Jeśli wydaje Ci się, że zauważyłaś takie objawy u siebie lub u osób najbliższych to jest konieczna natychmiastowa pomoc lekarska. Liczy się w takiej sytuacji każda minuta i od niej zależy jak będzie wyglądać reszta życia osoby chorej. W przypadku mojego taty na szczęście nie skończyło się to dla niego źle.  Przez pewien czas miał problemy z mówieniem, ale z czasem ustąpiły prawie w całości. Pozostały jedynie problemy z chodzeniem, musiał wspomagać się laseczką i opadnięty kącik ust. Jednak mam świadomość tego, że gdyby nikt do rana tego nie zauważył (stało się to w nocy) mogłoby się skończyć dużo gorzej.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły