Co zrobić aby bazylia z marketu utrzymała się długo i dalej rosła?

Porady Data publikacji: 12 czerwca 2017

Często gdy kupujemy bazylię z marketu po paru dniach marnieje i tak naprawdę umiera. To bardzo duża strata bo możemy ją utrzymać dalej i z raz kupionej rośliny czerpać nawet przez kilka lat. Wystarczy wystrzegać się kilku błędów.

Przesadź ją do doniczki

Bazylia jest jedną z tych roślin, którą wystarczy kupić tylko raz. Nie trzeba wcale kupować nasion, wystarczy odpowiednio pielęgnować kupiony już dojrzały krzew. Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić jest przesadzenie bazylii do nowej doniczki z ziemią ogrodową. Po pierwsze ziemia w doniczce z marketu będzie marnej jakości, po drugie zaraz zrobi się jej tam ciasno.

Zapewnij jej dużo światła

Bazylia jest rośliną, która lubi bardzo dużo światła. Dlatego świetnie nadają się dla niej parapety, ale najlepiej gdy kuchnia jest od wschodu, a nie od południa. Wtedy słońce może być dla niej zbyt mocne, jednocześnie nie trzymaj jej w cieniu bo wtedy bardzo szybko zmarnieje.

Zapewnij wilgotne podłoże

Bazylia jest dość wymagająca jeśli chodzi o podlewanie. Po pierwsze, nie może być przelana wodą bo zgnije. Za sucho też nie może mieć, dlatego musimy utrzymywać stałą wilgotność podłoża. Wystarczy codziennie podlać ją niewielką ilością wody. Zależy to od ilości ziemi w doniczce. Ja swoją podlewa zawsze gdy czekam rano na poranną kawę ;) Wygodniej mają osoby, które mają doniczkę z otworami w dnie. Wystarczy wtedy pilnować aby na podstawce zawsze była woda, a roślina pobierze już sama tyle ile jej potrzeba.

Rozsadzanie bazylii

Chcesz jej mieć więcej z jednego kupionego krzaczka? Gdy raz już kupisz bazylię wybierz kilka ładnych gałązek i obetnij liście pozostając dwa na górze. Wsadź je do szklanki z wodą i poczekaj, aż pojawią się korzenie. Wtedy możesz przesadzić je do ziemi i krzaczki bazylii będą rosły. Już więcej jej nie kupisz :)

Podobne artykuły