Zobacz, która pozycja jest najzdrowsza do spania!

Kategoria: Zdrowie
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2019-06-11 / Aktualizacja: 2020-01-15

Zastanawiasz się jaka pozycja snu jest najlepsza? Czy lepiej ułożyć się na plecach, a może na brzuchy, lub którymś z boków? Jedno jest pewne, to w jakiej pozycji śpimy nie jest bez znaczenia. Dzisiaj dowiecie się, która z pozycji do spania jest najzdrowsza. Być może to już ta, w której śpicie teraz.

Spanie na plecach

Zaobserwuj nas na Facebooku

To najzdrowsza pozycja snu, niestety śpi tak najmniej osób bo ok. 8% populacji. Jest tylko jeden minus. Ta pozycja snu sprzyja chrapaniu, a z plusów wymienić można:

 1. zapobiega bólom karku
 2. zapobiega bólom pleców
 3. nie powoduje refluksu
 4. zapobiega przedwczesnym zmarszczkom – skóra twarzy nie dociska do poduszki

Zobacz również: Kalkulator snu – ile należy spać?

Spanie na boku

Śpi tak zdecydowanie więcej ludzi niż na plecach – ok. 28% ludzi. Chodzi o pozycję na boku, ale z wyprostowanymi nogami. Niestety pozycja taka może negatywnie wpływać na kształt piersi i twarzy. Oprócz tego ma też kilka plusów, do których należą:

 1. rozluźnienie mięśni kręgosłupa
 2. zapobiega refluksowi
 3. dobrze oddziałuje na układ krążenia

Spanie na brzuchu

Jedna z gorszych pozycji. Śpi tak ok. 7% ludzi więc trochę mniej niż na plecach. W tym przypadku łatwiej wymienić plusy od minusów. Jeśli chodzi o plusy to drogi oddechowe w tej pozycji pracują lepiej. Do minusów należą:

 1. bóle karku spowodowane skręceniem głowy
 2. nienaturalny kształt kręgosłupa
 3. obciążenie kręgosłupa zwłaszcza w dolnych partiach
 4. nacisk na kręgi
 5. napięcie mięsniowe
 6. bóle kręgosłupa po przebudzeniu

Pozycja embrionalna

Pozycja ta jest najgorsza i aż 41% osób tak śpi. Jest to spanie na boku z podkulonymi nogami. Ma ona jednak jeden plus – jest zalecana dla kobiet w ciąży. Jeśli chodzi o minusy:

 1. zła pozycja kręgosłupa
 2. bóle stawów
 3. napięcie skóry twarzy powoduje szybsze zmarszczki
 4. powoduje problemy z oddychaniem

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły