Jak rozpoznać raka żołądka

Kategoria: Zdrowie
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2018-07-19

Rak żołądka należy do nowotworów złośliwych. Jak rozpoznać raka żołądka, jakie ma objawy i jak go się leczy? Co może go powodować i jak zmniejszyć ryzyko zachorowania. Przeczytaj i dowiedz się tego wszystkiego.

Rak żołądka

Jest on czwartym najczęściej występującym nowotworem, a pod względem śmiertelnie stanowi drugie miejsce wśród nowotworów. Wśród wszystkich zachorowań w Polsce rak żołądka stanowi 5% przypadków u mężczyzn 3% u kobiet.  Największa zachorowalność występuje po pięćdziesiątce. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem, a u mężczyzn jest nawet trzykrotnie wyższe niż u kobiet.

Jeśli chodzi o statystyki przeżycia to wśród mężczyzn wynosi ona 36,8%, a u kobieta 39%. Dane te pochodzą z lat 2003-2005. Pełen raport zachorowań można znaleźć na stronie ongokolgia.org.pl. Warto zaznaczyć, że w naszym kraju umieralność na tę chorobę jest wyższa o 25% niż średnia w Unii Europejskiej.

Przyczyny raka żołądka

Niestety nie na wszystko mamy wpływ i wśród przyczyn występowania raka żołądka znajdziemy czynniki genetyczne. Jednak to nie wszystko, do choroby nowotworowej może doprowadzić bakteria Helicobacter pylori. Bakteria ta zasiedla powierzchnię komórek nabłonkowych błony śluzowej żołądka. Zakażenie tą bakterią następuje poprzez drogę pokarmową. Najczęściej staje się tak we wczesnym dzieciństwie, a zakażenie potrafi utrzymać się przez całe życie. Do zakażenia może dojść również przez człowieka, dlatego bardzo często to właśnie matka zakaża dziecko. Szacuje się, że w Polsce zakażonych jest ok. 84% dorosłych i 32% osób do 18 roku życia.

Oczywiście jak w większości chorób nowotworowych winny może być tytoń czy alkohol.  Jeśli jesz nieregularnie, masz nadwagę i nie zwracasz uwagi na jakość spożywanych pokarmów, ryzyko zachorowania na raka żołądka jest wyższe niż u osób, które bardziej dbają o swoją dietę i kondycję.

Objawy raka żołądka

Nie jest łatwo go rozpoznać bo objawy choroby mogą przypominać inne choroby żołądka np. nieżyt czy chorobę wrzodową. Dlatego tak ważne jest by nie lekceważyć objawów i skontaktować się z lekarzem oraz poprosić o przeprowadzenie odpowiednich badań.

Początkowe objawy raka żołądka

Początkowe objawy raka żołądka to najczęściej:

  1. ból
  2. spadek wagi
  3. wymioty
  4. brak apetytu
  5. szybkie uczucie sytości

Ból pojawia się po spożyciu posiłku, nie musi być silny. Najczęściej jednak obejmuje rejon śródbrzusza. Spadek wagi jest ogólnym objawem chorób nowotworowych. Gdy jemy tyle samo, nie zmieniamy swoich nawyków, a mimo to zaczynamy mocno chudnąć to jest to dostateczny powód do konsultacji lekarskiej. Mogą również pojawić się wymioty, ale może dojść do samych nudności bez usuwania treści żołądka z organizmu.

Dochodzi również do problemów z połykaniem, może pojawić się nasilający z czasem ból. U niektórych chorych pojawiają się smoliste stolce czy wymioty, w których znajduje się krew. Są to początkowe objawy, które mogą być przez niektórych lekceważone, dlatego zwróćcie na to uwagę i jeśli dostatecznie szybko zasięgniecie pomocy, Wasze szanse znacznie się zwiększą.

Objawy rozwiniętego nowotworu żołądka

W późniejszym etapie choroby pojawić może się wodobrzusze, wyczuwalny gu, żółtaczka czy powiększenie wątroby. Leczenie wtedy staje się dużo trudniejsze. Może dojść do przerzutów do węzłów chłonnych.

Gastroskopia pomoże wykryć raka żołądka we wczesnej fazie

Gdy zauważycie wczesne objawy naciskajcie lekarza by skierował Was na badanie gastroskopowe. Gastroskopia umożliwia wykrycie wczesnego raka żołądka. Można również pobrać wycinek do badania histopatologicznego. Pamiętaj, wczesne wykrycie znacznie zwiększa szanse na pełne wyleczenie!

Jak leczy się rak żołądka

Gdy choroba rozpoznana zostanie wcześnie najczęściej rozpatruje się leczenie endoskopowe. Polega ono na usunięciu guza. Ale nie zawsze można taki zabieg wykonać. W innych przypadkach poddaje się chorego operacji usunięcia żołądka lub jego fragmentu dotkniętego chorobowo i węzłów chłonnych wokół niego. Stosuje się również chemioterapię lub radioterapię.

Czy można żyć bez żołądka?

Wiele osób zastanawia się, jak żyć po usunięciu żołądka? Tak naprawdę nie zmienia to wiele w naszym życiu, nadal możemy się nim cieszyć. Trzeba jednak pamiętać o przestrzeganiu diety. Usunięcie żołądka zaburza proces trawienia dlatego dieta powinna być lekkostrawna, a porcje muszą być mniejsze. Dlatego jemy częściej, tak jak na diecie odchudzającej 5-6 razy dziennie. Trzeba również pilnować ilości białka, dlatego spożywamy często kefir, mleko, jajka czy jogurty.

Niestety musimy pożegnać się z produktami ciężkostrawnymi i ograniczyć tłuszcze zwierzęce. Nie możemy także używać ostrych przypraw. Dla wielu najbardziej bolesna jest rezygnacja z alkoholu czy kawy. Jednak oprócz tego, że musimy zacząć uważać na to co jemy, to nasze życie może być zupełnie normalne.

Źródła

  1. onkologia.org.pl
  2. wikipedia.org
  3. zwrotnikraka.pl
  4. gastrologia.mp.pl
  5. poradnikzdrowie.pl

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły