14 maja 2019

Dostaną odszkodowanie za raka wywołanego Roundupem

Para z Kalifornii otrzyma ponad dwa miliardy dolarów odszkodowania za raka spowodowanego przez popularny środek Roundup. Odszkodowanie wypłaci firma Monsanto, która należy do koncerny Bayer. Myślę, że i Wy nie raz korzystaliście z tego środka do zwalczania chwastów w swoim ogrodzie czy na chodniku.

Odszkodowanie za raka spowodowanego Roundupem

Para z Kalifornii pozwała firmę twierdząc, że ich choroba nowotworowa spowodowana była długotrwała ekspozycją na środek Roundup. Jest bardzo popularny do zwalczania chwastów, również w naszym kraju. Oboje zachorowali na chłoniaka nieziarniczego.

Sąd przyznał im rację i zasądził ponad dwa miliardy odszkodowania, po jednym dla osoby. Bayern w swoim oświadczeniu argumentuje, że sędziowie nie zapoznali się z najnowszymi wynikami badań. Według nich Roundup nie jest rakotwórczy i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia jeśli korzysta się z niego zgodnie z zaleceniami.

To nie koniec problemów firmy bo w kolejce stoją jeszcze tysiące innych osób, które twierdzą, że ich choroby zostały wywołane przez ten środek. Trzeba mieć jednak świadomość tego, że para ta stosowała go przez ponad trzy dekady.

Sąd orzekał już wielokrotnie, że środek jest wadliwie zaprojektowany, a firma Monsanto działała niedbale. Prawnicy twierdzą, że zastraszała naukowców i manipulowała wynikami badań.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.