Utonął dwa dni po tym jak wyszedł z wody. Wirtualne utonięcia to realny problem!

Zdrowie Data publikacji: 01 lipca 2017

W wakacje pojawia się co roku ten sam problem. Suche lub inaczej zwane wirtualne utonięcia to nie mit, a realne zagrożenie. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, które pozostawimy w wodzie pod niewłaściwym nadzorem. Co roku notuje się 1000 zgonów spowodowanych właśnie w ten sposób!

Suche utonięcia mogę wydarzyć się nawet kilka dni po pływaniu w wodzie. Wszystko dzieje się podczas zabawy w wodzie. Dziecku na pozór nic się nie dzieje, swobodnie pływa, bawi się i wariuje w jeziorze lub morzu. Nie ma żadnych sygnałów do zmartwień, jednak pojawiają się dużo później.

Wystarczy zachłyśnięcie wodą, dlatego tragedia może zdarzyć się nawet podczas niewinnej kąpieli w domowej wannie.  Dziecko lub dorosły zachłysta się wodą, która dostaje się do płuc. Wszystko niby jest ok, wracamy do domu, kładziemy się do łóżka odpocząć, a podczas snu powoli „topimy się”. Do śmierci może dojść nawet po 72h od zachłyśnięcia wodą.

Woda zgromadzona w płucach, nie trzeba wcale dużej ilości zaczyna systematycznie blokować drogi oddechowe. Pęcherzyki płucne przez wodę są podrażnione co utrudnia dopływ tlenu do krwi, a następnie rozprowadzenie jej po organizmie i dostarczenie do tak ważnego narządu jakim jest nasz mózg.

Co musimy zrobić?

Gdy dziecko zachłyśnie się wodą zazwyczaj zaczyna mocno odkaszliwać, to jest dla nas sygnał, że doszło do incydentu. Czasami nawet niezbędna jest pomoc ratownika. Najczęściej jednak po chwili strachu dziecko dalej wraca do zabawy, a my traktujemy to jako niegroźny incydent. Przecież tylko się zachłysnął.

Powinniśmy jednak traktować to bardzo poważnie i przez najbliższe dni bacznie obserwować zachowanie dziecka, najlepiej aby spało z nami w łóżku. Objawy często pojawiają się 5-6 godzin po zachłyśnięciu. Dziecko może być wtedy senne, może pojawić się kaszel, nerwowość. W takim przypadku zawsze wzywaj niezwłocznie pogotowie.

Po zabawie w wodzie zawsze pytaj też dziecko czy do czegoś nie doszło. Mogło zachłysnąć się, odkaszleć i nawet nam o tym nie powiedzieć. Dlatego warto wyczulić dziecko na taką sytuację i nauczyć je by zawsze nas o tym informowało zaraz po incydencie.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły