Czy zasada 5 sekund działa?

Zdrowie Data publikacji: 04 stycznia 2020 / Aktualizacja: 2020-09-28

Z pewnością słyszeliście o zasadzie pięciu sekund. Polega ona na tym, że jeśli jedzenie spadnie nam na ziemię, ale zdążymy je podnieść zanim minie pięć sekund to możemy je jeszcze zjeść. Zastawialiście się czy reguła 5 sekund jest prawdziwa? Sprawdzili to naukowcy.

Zasada pięciu sekund

Na pewno nie raz zdarzyło Wam się upuścić jakieś produkty spożywcze na podłogę. Co wtedy zazwyczaj robicie? Wyrzucacie je do kosza czy dmuchacie, przecieracie i zjadacie?

Zgodnie z regułą pięciu sekund jeśli szybko podniesiemy to co upuściliśmy możemy to nadal zjeść. Profesor Anthony Hilton wraz ze swoją grupą badaczy z Aston University postanowili przyjrzeć się tej zasadzie i sprawdzić, czy da się ją naukowo potwierdzić.

Eksperyment był bardzo prosty. Polegał na zrzucaniu różnego rodzaju pokarmów na różne powierzchnie: dywan, kafelki i laminat. Następnie produkty leżały na ziemi zgodnie z zasadą mniej niż 5 sekund, jak i dłużej przez 30 sekund.

Następnie sprawdzano czy występują w nich bakterie, zwłaszcza E. coli, gronkowca i pałeczki okrężnicy.

Zasada 5 sekund działa

Co ciekawe, eksperyment potwierdził zasadę 5 sekund. W przypadku pokarmów, które leżały na ziemi krócej, bakterie nie przyczepiły się do nich. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że ważna jest powierzchnia, na którą spadnie jedzenie i jego typ.

Najbezpieczniejsze jest jedzenie spadające na dywan, a najmniej bezpieczne z kafelek i laminatu. Oczywiście im mniej lepki produkt i bardziej zwarty tym lepiej.

Czy zatem można zjeść produkt, który spadł na ziemię? Radzimy jednak tego nie robić. Zasada w większości przypadków się potwierdziła co nie oznacza, że my przy pierwszym razie tych bakterii nie złapiemy. Dlatego lepiej nie jeść rzeczy upuszczonych na podłogę. Jeśli jednak spadnie nam składnik ważny dla naszej potrawy postarajmy się go umyć, okroić część mającą styczność z podłogą i dopiero jej użyć.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły