Zobacz jak pozbyć się smogu z domu za pomocą filtrujących powietrze roślin!

Wnętrza Data publikacji: 25 listopada 2018 / Aktualizacja: 2021-04-01

Smog to nic innego jak zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu. Jest ich nie raz tak dużo, że są widoczne w postaci mgły. W jej skład wchodzą głównie pyły i gazy powstałe w skutek spalania węgla w gospodarstwach domowych czy spalin samochodowych. Smog stanowi duży problem, nie tylko dla jakości naszego życia, ale i zdrowia. Szacuje się, że 48 tysięcy osób umiera w Polsce przedwcześnie właśnie z powodu smogu.

Główne zagrożenie stanowią PM10, to pył, którego cząsteczki maja średnicę 10 mikrometrów lub mniejszą oraz PM2,5, który jest pyłem o cząsteczkach równych lub mniejszych 2,5 mikrometra. Z tym, że PM2,5 jest bardziej niebezpieczny dla zdrowia niż PM10. Małe cząsteczki mogą trafiać nawet do pęcherzyków płucnych i przenikać do krwi.

Jak zatem chronić się przed nimi i dbać o jakość powietrza? Przede wszystkim potrzebna jest rewolucja energetyczna na skalę całego kraju. Energia elektryczna powinna być pozyskiwana w większości ze źródeł czystych, którym węgiel zdecydowanie nie jest. Druga kwestia to ogrzewanie naszych domostw, które również mogłyby się odbywać za pomocą np. gazu, a nie węgla czy w końcu jakość naszych aut i emisja spalin. Jednak procesy te są kosztowne i długotrwałe, dlatego nie ma co liczyć na szybką poprawę jakości powietrza. Lepiej zadbać o to samemu, aby chociaż w naszym domu było ono czyste.

W tym celu możemy wyposażyć się w oczyszczacz powietrza, ale to nadal jest wydatek. Dlatego alternatywą są zielone filtry powietrza, czyli rośliny, które powietrze oczyszczają i sprawiają, że dzięki temu czujemy się w naszym domu lepiej. Nie wdychamy zanieczyszczeń.

O poziomie zanieczyszczeń powietrza, w okolicy, w której mieszkasz możesz dowiedzieć się z mapy stanu jakości powietrza, dostępna jest ona tutaj w wersji online i zawsze prezentuje aktualne dane.

Rośliny oczyszczające powietrze

  1. Epipremnum złociste – filtruje benzen, eliminuje nieprzyjemne zapachy z powietrza
  2. Dracena wonna – filtruje benzen, tlenek węgla i groźny dla nas czad
  3. Liriope szafirkowata – filtruje amoniak
  4. Aglaonema – filtruje benzen
  5. Paproć – pochłania formaldehydy
  6. Bluszcz – pochłania benzen
  7. Sansevieria – pochłania benzen i trichloroetylen
  8. Skrzydłokwiat – pochłania benzen, formaldehyd, aceton i trójchloroetylen
  9. Zielistka – pochłania formaldehyd, benzen i tlenek węgla

Jeśli chcemy zadbać o jakość powietrza w pomieszczeniu warto wiedzieć czym jest ozonowanie powietrza. Można ozonować je nie tylko w lokalach czy firmach, ale również w naszych domach. Dowiedzcie się o tym więcej w artykule, który Wam podlinkowaliśmy. Przeczytaj również artykuł: odetchnij w domu z ulgą.

Podobne artykuły