Rolety czyli moda i praktyka w jednym. Zobacz jak udekorować okna!

Wnętrza Data publikacji: 21 lutego 2019

Rolety to pomysł na dekorację okna, który łączy sobie zarówno walory estetyczne jak i praktyczne. Wiele osób podczas aranżacji wnętrz zaczyna odchodzić od firan i zasłon. Królowały one na oknach naszych babć i mam, dlatego dzisiaj zaczyna się je uważać za relikt przeszłości. Rolety są czymś co kojarzy nam się z nowoczesnością i wygodą użytkowania. Nie ma w tym nic dziwnego, bo nie tylko zajmują one mniej miejsca, nie pomniejszają też wizualnie pomieszczenia i nie wymagają tak częstego czyszczenia. Dostępność wzorów, materiałów i funkcji rolet jest tak duża, że możemy je dopasować do każdego wnętrza.

Do wyboru do koloru czyli rolety do każdego wnętrza

Wybór rolet jest ogromny. W pokoju dziennym czy sypialni mogą bardzo dobrze sprawdzić się rolety dzień i noc. Zapewniają one płynna regulację ilości wpadającego do pomieszczenia słońca. W ten sposób w upalny letni dzień możemy schłodzić salon lub zapewnić sobie dłuższy sen zwłaszcza gdy nasze okna skierowane są na wschód. Możliwość zmienienia pory dnia w pokoju jest niewątpliwie dużą zaletą. Rolety tego typu posiadają charakterystyczne pasy, które same w sobie są też ciekawą dekoracją.

Ostatnimi czasy bardzo dużą popularnością cieszą się rolety rzymskie, które również posiadają różne warianty pozwalające zaciemnić pomieszczenie lub jedynie delikatnie ograniczyć ilość wpadającego światłą. To co je cechuje to ponadczasowy wygląd. Roleta taka jest doskonała dekoracją pomieszczenia i dopełnieniem naszej wizji podczas aranżacji pokoju.

Rolety plisowane bardzo dobrze sprawdzają się w miejscach, gdzie chcemy decydować o tym, która część okna ma być przysłonięta. Pozwalają one na płynną regulację powierzchni zakrycia w pionie. Dlatego też często wykorzystywane są w kuchni czy łazience. Nie oznacza to jednak, że nie sprawdzą się w salonie czy sypialni.

Często wybieranym i tanim rozwiązaniem są rolety materiałowe, które również posiadają bogatą paletę barw i wzorów oraz materiałów charakteryzujących się różnym stopniem przepuszczalności światła. Pozwala to również uzyskać efekt całkowitego zaciemnienia pomieszczenia lub tylko ograniczenia ilości promieni słonecznych wpadających do środka mieszkania.

Rolety można zamówić tak naprawdę do każdego okna. W wielu sklepach np. Domondo można zamówić rolety na wymiar. Dzięki temu nawet gdy posiadamy niestandardowych rozmiarów skrzydła okienne, nie jesteśmy skazani na firany czy zasłony, aby zyskać trochę prywatności w mieszkaniu.

Ciekawymi rozwiązaniami są też rolety bezinwazyjne, które zapewniają bezpieczny montaż nie wymagający trwałych modyfikacji w ramie okiennej. Dla osób, które chcą aby rolety wyglądały jeszcze estetyczniej dobrym wyborem jest zakup rolet w kasecie. Warto pamiętać o tym, że nawet posiadanie okien dachowych nie wyklucza wykorzystania rolet, również do tego typu okien dostępne są na rynku dedykowane rozwiązania.

Zalety rolet

Jeśli zastanawiacie się nad wyborem rolet zamiast tradycyjnych zasłon i firan, z pewnością interesują Was zalety takiego rozwiązania. Przede wszystkim jest to wizualne powiększenie pomieszczenia. Jak wspominaliśmy już na samym wstępie tego artykułu, zasłony wizualnie zmniejszają pomieszczenie. Dlatego jeśli nie dysponujemy wielką przestrzenią, warto zastanowić się czy nie wykorzystać rolet by nie dodać pomieszczeniu klaustrofobicznego uczucia.

Daje to nam również dodatkowe możliwości aranżacji wnętrza. Mamy bowiem do dyspozycji parapety, których wykorzystanie w przypadku firan i zasłon byłoby utrudnione. Możemy je wykorzystać jak półki by ustawić zdjęcia i dekoracje. Możemy również zagospodarować je zielenią, która pasuje do każdego wnętrza i kupić ulubione kwiaty oraz rośliny.

Szeroki wybór rozwiązań sprawia też, że dużo dokładniej możemy wpłynąć na to ile słońca ma wpadać do pokoju. Zasłony możemy zasłonić lub rozsunąć, w roletach dzień i noc regulacja jest dużo płynniejsza i pozwala uzyskać różne stopnie zaciemnienia pokoju, dzięki temu możemy dostosować je do pory dnia i czuć się bardziej komfortowo we wnętrzu.

Rolety również szybciej się czyści bo robi się to na sucho ścierając z nich kurz. Na pewno doskonale znacie uciążliwość prania firan i zasłon. Trudność w ich suszeniu i obawy, czy nie zniszczą się podczas prania. W przypadku rolet problem ten znika.

Warto też wspomnieć o cenie. Tak naprawdę kupienie dobrej jakości rolet będzie tańsze niż uszycie firan i zasłon. Oczywiście jest to kwestia dyskusyjna, bo możemy kupić firanę za 100 zł w markecie, a także zamówić jej uszycie na wymiar i zapłacić nawet 1000 zł za jedno okno.

Materiał zewnętrzny

Podobne artykuły