26 października 2020

Kompleksowe ozonowanie pomieszczeń

Ozonowanie pomieszczeń jest działaniem, na które warto się zdecydować, gdy chcemy zdezynfekować jakieś wnętrze. A także wtedy, gdy chcemy usunąć z danego pomieszczenia nieprzyjemny zapach.

W jakich konkretnych sytuacjach warto rozważyć ozonowanie pomieszczeń? Zajmijmy się najpierw wnętrzami naszych domów oraz mieszkań.

  • Na początek oczywistość: ozonowanie pomieszczenia warto rozważyć zawsze wtedy, gdy w naszym najbliższym otoczeniu przebywał chory cierpiący na zaraźliwą chorobę. W takim przypadku cel ozonowania jest prosty – usunąć możliwie dużo szkodliwych mikrobów i ich form przetrwalnikowych ze wszystkich możliwych powierzchni. Może się okazać, że w przypadku szczególnie niebezpiecznych zaraźliwych chorób ozonowanie stanie się koniecznością.
  • Kompleksowe ozonowanie pomieszczenia, w którym przez dłuższy czas przebywała osoba zmarła. Ozonowanie będzie w tym przypadku zaledwie jednym z etapów dekontaminacji, przy czym może być użyte nie tylko w celach bakteriobójczych, ale – jeżeli zajdzie taka konieczność – również w celu usunięcia nieprzyjemnych zapachów.
  • Ozonowanie w celu dezodoryzacji. Po prostu chcemy z danego pomieszczenia usunąć nieprzyjemne zapachy – odzwierzęce, papierosów, niehigienicznego trybu życia itp. Ewentualnie przykre zapachy poremontowe, których nie możemy się pozbyć w żaden inny sposób. W takim przypadku usunięcie niechcianych woni można również traktować jak pozbycie się potencjalnych alergenów.

Oczywiście ozonowanie pomieszczeń może być też przeprowadzone nie tylko w naszych domach. W tym przypadku warto chociażby wspomnieć o takich miejscach, jak:

  • Sale kinowe, widowiskowe czy konferencyjne, które powinny być możliwie bezpieczne i pozbawione przykrych zapachów.
  • Solaria, salony urody i tatuażu, gabinety odnowy biologicznej itp. Utrzymanie odpowiednich warunków sanitarnych jest koniecznością w takich miejscach.
  • Kościoły i inne miejsca kultu. Tutaj również warto zachować odpowiedni reżim sanitarny, szczególnie w okresie grypowym.
  • Świetlice, sale szkolne oraz przedszkolne, a także wszystkie te wnętrza, w których przebywają dzieci. Bezpieczeństwo najmłodszych jest najważniejsze, więc regularna dezynfekcja takich miejsc jest po prostu bezdyskusyjną koniecznością.
  • Siłownie, szatnie, kluby fitness, baseny itp. Ozonowanie takich miejsc nie tylko pozwoli na usunięcie szkodliwych drobnoustrojów, ale również będzie doskonałym sposobem na pozbycie się niechcianych zapachów, jeżeli tylko takowe się pojawią.
  • Biura, które są wręcz idealnym miejscem do tego, aby zarazić się w nich chorobą. Zanieczyszczona wentylacja oraz klimatyzacja, częste wizyty osób z zewnątrz, do tego tendencja pracowników biurowych do przychodzenia do pracy, gdy jest się chorym i powinno się zostać w domu. Innymi słowy warto regularnie przeprowadzać ozonowanie przestrzeni biurowych.

Ozonowanie pomieszczeń, szczególnie w celu dezynfekcji, jest działaniem, z którego dobrodziejstw warto co jakiś czas skorzystać. Nie tylko w domu czy mieszkaniu, ale również w miejscu pracy czy wszędzie tam, gdzie prowadzimy działalność gospodarczą.