Odetchnij w domu z ulgą!

Porady Data publikacji: 2020-09-09 / Aktualizacja: 2021-04-01

Czy wiesz, że powietrze, którym oddychamy w mieszkaniach może mieć wpływ na nasze zdrowie? Dlatego tak istotna jest troska o jego jakość także w domu. Zobacz co wpływa na zły stan „domowej atmosfery” i jak temu zapobiec.

Od pewnego czasu mamy poważny problem z jakością powietrza na zewnątrz. Samochody, zakłady fabryczne, stare piece grzewcze są źródłem smogu. A smog to nie żarty. Kiedy panoszy się za oknem, najlepiej schronić się przed nim w domu i przeczekać, aż jego alarmujący stan obniży się do bezpiecznego poziomu. Ale czy pod własnym dachem faktycznie da się odetchnąć z ulgą? I tu możemy poczuć się niemiło zaskoczeni. Bo choć jesteśmy w stanie odizolować się w zamkniętym mieszkaniu od smogu, to musimy pamiętać, że ono też ma swój „mikroklimat”, który potrafi bardzo mocno odbić się na naszym zdrowiu. Dlatego tak istotna jest dbałość o jego jakość na co dzień.

To psuje „klimat” w mieszkaniu

O jakości powietrza w mieszkaniu najczęściej decyduje sprawność wentylacji, której zadaniem jest dostarczyć do pomieszczenia świeże powietrze z zewnątrz, a odprowadzić zanieczyszczone. Jeśli wentylacja nie działa prawidłowo, w domowym powietrzu gromadzi się mnóstwo szkodliwych związków.

To niebezpieczny tlenek węgla emitowany przez grzewcze urządzenia gazowe czy kominki, dym z papierosów, a także substancje toksyczne (głównie formaldehyd) wydzielane przez materiały budowalne, meble oraz wyposażenie, takie jak: podłogi, wykładziny, dywany, a nawet chemię gospodarczą. Do tego należy dołożyć wszelkiego rodzaju patogeny i związki organiczne, jak grzyby oraz pleśń. Nie zawsze widoczne są gołym okiem, ale siłą rzeczy rozwijają się w mieszkaniach, ze względu na wilgoć, której naturalnym źródłem jest woda. I nie należy zapominać o roztoczach i alergenach. My bardzo często takim powietrzem oddychamy, co może narażać nas na częstsze infekcje układu oddechowego oraz alergie.

Jak rozpoznać problem?

Najprościej przyglądając się szybom. Jeśli pojawiają się nich krople wody, albo się całe zaparowują to znak, że powietrze w domu stoi. Sygnałem, że wentylacja domowa działa nieprawidłowo jest też pojawienie się pleśni nie tylko w obrębie wilgotnych pomieszczeń, jak łazienka czy kuchnia, ale też na ścianach, czy nawet meblach pokoi. Innym dowodem na złą jakość powietrza jest tak zwany wsteczny ciąg z kratek wyciągowych, kiedy to powietrze napływa do pomieszczeń, zamiast być nimi wywiewane. Dzieje się tak, gdy okna w mieszkaniach pozbawione są otworów nawiewnych, albo pozostaną całkowicie zamknięte. I niekiedy zły stan „domowej atmosfery” po prostu da się wyczuć nosem. Charakterystyczny zaduch, który uderza w nozdrza po otwarciu drzwi do mieszkania już może sugerować, że z powietrzem w jego wnętrzu jest coś nie tak.

To oczyści „domową atmosferę”

  1. Sprawna wentylacja

Nie tylko poprawia jakość powietrza, ale też jest w stanie uratować życie. Nagromadzenie dwutlenku węgla, który emitują wciąż obecne – zwłaszcza w starym budownictwie –  piecyki gazowe, bywa naprawdę niebezpieczne. I warto mieć to na uwadze.

  1. Ograniczenie emisji chemicznych zanieczyszczeń w domu

Warto kontrolować i sprawdzać skład tego, czym się w mieszkaniu otaczamy. Dopuszczone do sprzedaży na rynku meble, materiały wykończeniowe, wyposażenie oczywiście mają certyfikaty, lecz im mniej w mieszkaniu sztucznych, wykonanych metodą przemysłową materiałów, tym mniej w powietrzu toksycznych związków.

  1. Rośliny doniczkowe

Świetnie pochłaniają i neutralizują szkodliwe związki. To między innymi: paproć, skrzydłokwiat, sansewieria, bluszcz pospolity czy zielistka. Warto się nimi otoczyć, bo fantastycznie stoją na straży jakości domowego powietrza, przy okazji ciesząc oko.

  1. Codziennie odkurzanie

To najprostsza metoda na pozbycie się pyłów i roztoczy, będących źródłem alergii i infekcji dróg oddechowych. Tylko jak znaleźć każdego dnia czas, siły i chęci na odkurzenie całego mieszkania, zwłaszcza jeśli ma duży metraż? Jest na to recepta. To lekki, cichy i poręczny odkurzacz bezprzewodowy Electrolux, który w szybki sposób pomoże utrzymać higienę w domu. Jest niezwykle prosty i komfortowy w użyciu. Poradzą z nim sobie nawet dzieci, które warto od najmłodszych lat uczyć dbałości o czystość powietrza oraz otoczenia.

  1. Oczyszczacz powietrza

Jeśli chcesz mieć pewność, że w Twoim domu można odetchnąć pełną piersią zdrowym, czystym powietrzem, wyposaż mieszkanie w nowoczesny oczyszczacz powietrza Electrolux, który inteligentnie dostosowuje się do warunków otoczenia, bezinwazyjnie filtrując powietrze. Jego działanie nie tylko pochłania chemiczne substancje emitowane przez meble, urządzenia grzewcze, a także patogeny czy pył, ale również świetnie neutralizuje zapachy. Odetchnij swobodnie!

Podobne artykuły