Zobacz dlaczego lepiej nie pić herbaty z cytryną!

Lubisz pić herbatę z cytryną? Jest to bardzo popularne połączenie. Cytryna jest zdrowa, a do tego dołączona do herbaty poprawia jej smak i aromat. W momencie przeziębienia działa też skutecznie na zatkane drogi oddechowe i poprawia samopoczucie. Czy picie tak przygotowanej herbaty może w jakiś negatywny sposób wpłynąć na nasze zdrowie? Przekonajmy się.

Herbata z cytryną

Herbata zawiera teinę. Jest to tak naprawdę kofeina, ale nazywana jest tak ze względu na źródło pochodzenia. Gdy pijemy kawę mamy więc kofeinę, gdy pojemy napój z guarany mamy guaraninę, a gdy pijemy herbatę mamy teinę. Jest to więc substancja, która w naturalny sposób pobudza organizm, chociaż w zależności od pochodzenia efekt też jest inny. Teina działa nieco słabiej niż kofeina.

Herbata jest też źródłem przeciwutleniaczy, które jak wiemy bardzo dobrze wpływają na organizm i hamują działanie wolnych rodników. Sama cytryna to natomiast oprócz witaminy C źródło witaminy A, beta-karotenu czy błonnika. Wydaje się więc, że takie połączenie jest dla nas bardzo korzystne. Picie herbaty z cytryną poprawia w takim wypadku odporność, zmniejsza objawy grypy i przeziębienia, ma działanie detoksykujące. Zawartość przeciwutleniaczy chroni też przed nowotworami.

Zapominamy jednak o jednej bardzo ważnej rzeczy. Herbata zawiera też glin. Glin to inaczej aluminium i samo w sobie nie rozpuszcza się w wodzie, dlatego nie przenika do naszego organizmu razem ze spożywaniem herbacianego napoju, do tego też nie jest wchłanialny przez nasz organizm. Inaczej jednak sprawy wyglądają gdy do herbaty dodamy cytrynę. Zmienia się wtedy w cytrynian glinu, który już jest bardzo dobrze wchłanialny. Związek ten jest już dla nas szkodliwy i wiążą oni go np. z większym ryzykiem wystąpienia choroby Alzheimera.

Oczywiście sama cytryna i sama herbata są zdrowe. Najlepiej jest jednak nie łączyć tych produktów ze sobą. Wypij więc samą herbatę, a jeśli masz ochotę na cytrynę, która odświeży Twój oddech czy pobudzi Cię do pracy to dodaj ją do wody. Jest też jeszcze jedna kwestia. Glin znajduje się w fusach. Dlatego jeśli zaparzycie herbatę, a następnie odcedzicie sam napar, to już do niego możecie dodać cytrynę. To rozwiązanie dla tych, którzy nie wyobrażają sobie picia herbaty bez niej :)

Skomentuj

Zobacz dlaczego lepiej nie pić herbaty z cytryną!