Zobacz co dzieje się z Twoim ciałem gdy pijesz kawę

Zdrowie Data publikacji: 06 stycznia 2019

Kawa to napój, który wielu z nas towarzyszy każdego dnia. Według statystyk zużywamy 2.3kg kawy rocznie na głowę. Wiele osób zastanawia się też nad tym jaki wpływ picie kawy ma na zdrowie. Okazuje się, że może mieć bardzo dobry wpływ i o tym dzisiaj powiemy.

Może zapobiec chorobie Parkinsona

Choroba Parkinsona jest samoistnym, powolnie postępującym zwyrodnieniem ośrodka układu nerwowego. Początkowo zauważalne jest spowolnienie ruchowe, ale na przestrzeni lat choroba się pogłębia, dochodzą zaburzenia pisania, zaburzenia równowagi czy problemy z wykonywaniem prostych czynności. Picie kawy według naukowców z Uniwersytetu Linköping w Szwecji może w niektórych przypadkach jej zapobiec.

Chroni przed rakiem

Niektóre z badań potwierdzają, że picie kawy może zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworu. Jest to jednak temat otwarty, który nie posiada jednoznacznego rozstrzygnięcia. Nie mniej jednak w jednym z badań wykazano, że kobiety, które piły kawę zmniejszyły ryzyko rozwoju raka macicy o 22 procent.

Poprawia humor

To odkryli Amerykańscy naukowcy, którzy przeprowadzili obserwacje na ochotnikach. Okazało się, że osoby, które piły kawę byli bardziej przyjaźni w stosunku do innych i wydawali się szczęśliwsi. Dlatego jeśli masz w pracy kogoś kogo nie lubi koniecznie zacznij dzień od filiżanki kawy :)

Kawa może zapobiec chorobie Alzheimera

Choroba Alzheimera to nieuleczalna i postępująca choroba neurodegeneracyjna, która prowadzi do śmierci pacjenta. Zaczyna się od problemu przywrócenia sobie w pamięci ostatnich zdarzeń. Wraz z rozwojem choroby pojawia się drażliwość, agresja, wahania nastroju, utrata pamięci długotrwałej czy trudności językowe. Osoba chora całkowicie wyłącza się z życia społecznego. Naukowcy uważają, że jedna filiżanka dziennie kawy przeciwdziała wystąpieniu tej choroby. Co ważne, zbyt duża ilość kawy zwiększa ryzyko dwukrotnie.

Chroni przed chorobami serca

Badania pokazują, że pośród 230 000 przebadanych osób zmniejszyło się ryzyko migotania przedsionków u tych, które regularnie piły kawę.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły