Zmierz obwód swojej szyi. Ma więcej niż 34,2 cm? Musisz o czymś wiedzieć!

Zdrowie Data publikacji: 22 lipca 2019

Obwód naszej szyi zazwyczaj nie przysparza nam większych zmartwień. Głównie interesujemy się obwodem talii. Okazuje się jednak, że ma on bardzo duże znaczenie w kwestii naszego zdrowia. Dlatego jeśli masz centymetr pod ręką złap go i zmierz obwód. Jeśli jesteś kobietą powinien wynosić średnio 34,2 cm. W przypadku mężczyzn jest to 40,5 cm. Każde dodatkowe 3 cm obwodu rokują źle.

Obwód naszej szyi ma wpływ na zdrowie?

Amerykańscy naukowcy ustalili, że tłuszcz zgromadzony w okolicach szyi zwiększa ryzyko chorób serca, nawet u osób, które nie borykają się z problemem otyłości. W badaniach Framingham Heart Study uczestniczyło 3300 osób o średniej wieku 51 lat. Średni obwód podany powyżej został obliczony właśnie na tej grupie badawczej. Ustano też, że każde dodatkowe trzy centymetry powodują zmniejszenie poziomu dobrego cholesterolu (HDL) o 2.2 mg/dl u mężczyzn i 2.7 mg/dl u kobiet. Wiąże się to też z wyższym poziomem glukozy we krwi – 3 mg/dl u mężczyzn i 2.1 mg/dl u kobiet.

Dobry cholesterol ma za zadanie równoważyć poziom tego złego i go usuwać. Dlatego gdy poziom HDL spada rośnie ryzyko chorób serca. U mężczyzn nie powinien wynosić mniej niż 40 mg/dl, a u kobiet 50 mg/dl.

Prof. Jimmy Bell z MRC Clinical Sciences Centre twierdzi, że wyniki tych badań dowodzą, że nie tylko dla zdrowia liczy się to czy jesteśmy otyli czy nie, ale też w jakich partiach nasze ciało gromadzi tłuszcz.

Źródło artykułu: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,359828,im-grubsza-szyja-tym-wieksze-ryzyko-wystapienia-chorob-serca.html

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły