Zobacz dlaczego warto jeść gorzką czekoladę

Zdrowie Data publikacji: 21 lipca 2020

Gorzka czekolada nie jest lubiana przez wszystkich. Mleczna jest dużo słodsza. Istnieje jednak spora grupa osób, które gorzką czekoladę lubią. Jeśli należysz do niej to bardzo dobrze, bo ma ona wiele cennych dla zdrowia właściwości. Dzisiaj przedstawimy Ci kilka z nich. Będą one dobrym usprawiedliwieniem małego łakomstwa.

Gorzka czekolada jest źródłem teobrominy

Jest ona szkodliwa dla niektórych zwierząt np. kotów i psów. Dlatego nie powinny one jeść czekolady. Co prawda potrzebowałyby sporej ilości czekolady, aby doprowadziła ona do śmierci. Jednak mimo wszystko lepiej jej nie dawać zwierzętom.

W przypadku ludzi natomiast może mieć bardzo dobre działanie. Powoduje ona rozszerzenie naczyń krwionośnych, dlatego obniża ciśnienie.

Ma ona również działania przeciwkaszlowe większe od kodeiny. Pomaga w leczeniu astmy, ma właściwości diuretyczne. Teobrominę wykorzystuje się w farmaceutyce i jest składnikiem niektórych leków.

Wspomaga mózg

Gorzka czekolada zawiera dużo polifenoli (więcej niż czekolada mleczna). Te zmniejszają ryzyko chorób układu krwionośnego oraz wystąpienia nowotworu.

Mają działanie uspokajające. Poprawia ona też zdolności poznawcze. Dlatego osobom, które intensywnie pracują umysłowo może pomóc w osiągnięciu lepszych efektów.

Nie przesadzaj z ilością

Oczywiście warto jeść gorzką czekoladę, ale nie należy przesadzać z ilością. Jeśli macie na nią ochotę wystarczy odłamać sobie kostkę lub dwie.

Co ciekawe, gorzką czekoladę można przedawkować. Jedząc ją w dużych ilościach możemy doprowadzić do zatrucia teobrominą, tak zwanego „zatrucia czekoladą”.

Objawami zatrucia są nudności, wymioty, biegunka czy nadmierne oddawanie moczu. Może to prowadzić nawet do zawału mięśnia sercowego. Najbardziej narażone są na to osoby starsze i właśnie zwierzęta, które nie metabolizują teobrominy.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły