Jak rozpoznać, że menopauza się zbliża?

Zdrowie Data publikacji: 30 sierpnia 2020 / Aktualizacja: 2021-06-10

Objawy menopauzy powinna znać każda kobieta. Menopauza, czyli klimakterium to moment, w którym organizm kobiety powoli przechodzi do stanu bezpłodności. Towarzyszą temu różne objawy, które możesz sama rozpoznać. Jest to związane ze zmianami hormonalnymi, które nadchodzą w Twoim organizmie. Jest to jednak całkowicie normalny proces, którego nie należy się bać, ale warto wiedzieć jak przez nią przejść.

Objawy menopauzy zwykle nie są dla kobiet niczym przyjemnym. Dlatego często stosuje się terapię hormonalną. Oczywiście można przejść przez okres przekwitania bez zażywania hormonów. Warto po prostu porozmawiać o tym z swoim ginekologiem.

Skąd jednak mamy wiedzieć, że klimakterium nadchodzi? Są objawy, które pojawiają się jako pierwsze i po nich możesz rozpoznać zbliżającą się menopauzę. Da Ci to czas, aby oswoić się z tą myślą, zasięgnąć porady i przygotować się odpowiednio do poradzenia sobie z objawami.

Pierwsze objawy menopauzy

Nieregularny okres

Nieregularny okres to pierwszy objaw wchodzenia w okres menopauzalny. Oznacza to, że nasze jajniki przestają funkcjonować normalnie, a okres może występować nieregularnie i charakteryzować się różną obfitością plamienia.

Uderzenia gorąca

Nagle zlewa Cię zimny pot. Czujesz, że momentalnie robi Ci się gorąco? To jeden z objawów nadchodzącej menopauzy. Warto wtedy zacząć się ubierać lekko i komfortowo.

Problemy ze snem

Masz problem z zasypianiem, budzisz się w nocy z uczuciem niepokoju lub zlana potem? To jeden z objawów menopauzy.

Wahania nastrojów

Zmiany hormonalne w organizmie mogą powodować wahania nastrojów. Jeśli czujesz się dobrze, a nagle dopada Cię zmęczenie, depresja, niepokój, to może być objawem klimakterium.

Zmiany te przekładają się również na problemy w łóżku. Spadek poziomu estrogenu zmniejsza nawilżenie pochwy i sprawia, że seks może stać się bolesny, a przez to będziemy nie mieć na niego ochoty. To więc też ciężki okres dla naszych partnerów i warto uświadomić ich w tym, że nie jest to spowodowane niechęcią, a po prostu zmianami jakie przechodzi nasz organizm.

Szybsze starzenie się

W okresie menopauzalnym nasz organizm starzeje się szybciej. Dlatego zauważysz to na swojej skórze poprzez pogłębiające się zmarszczki czy to, że skóra staje się cieńsza. Warto też dla swojego dobrego samopoczucia zadbać o urodę.

W jakim wieku zaczyna się menopauza?

Ostatnia miesiączka zazwyczaj pojawia się między 45. a 55. rokiem życia. Nie oznacza to jednak, że menopauza nie może pojawić się częściej, chociaż nie jest to częste. Jednak zdarza się, że kobiety przeżywają ją przed 45. rokiem życia.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły