Złodzieje wykorzystują kamerę termowizyjną aby poznać Twój PIN. Zobacz jak się przed tym bronić.

Lifestyle Data publikacji: 24 października 2017

Złodzieje wymyślają coraz to lepsze sztuczki aby okraść nas z naszych pieniędzy. Teraz wpadli na nowy sposób na poznanie naszego numeru PIN. Potem już tylko wystarczy ukraść nam portfel i wybrać pieniądze z najbliższego bankomatu zanim się zorientujemy.

Zastanawiacie się jak to robią? Wykorzystują do tego kamerę termowizyjną. Kiedyś takie urządzenia były drogie, dzisiaj można taką nakładkę z kamerą termowizyjną kupić do smartphona. Widziałam też, że nowe telefony CAT mają mieć ją wbudowaną. Złodziej ustawia się za nami w kolejce w sklepie i czeka aż zapłacimy.

Gdy przyjdzie jego kolej podchodzi do kasy i skierowuje kamerę swojego telefonu na terminal. Teraz po tym, które przyciski są jeszcze ciepłe można poznać liczby, z których składa się na numer PIN karty.

Po natężeniu ciepła może również sprawdzić kolejność liczb, które wcisnęliśmy więc nie musi wcale odgadywać kolejności.

Wszystko za sprawą nakładki, którą kupił na swojego iPhona w sklepie. Zamieniła ona zwykłą kamerę w jego telefonie na kamerę termowizyjną.

Jak się przed tym chronić?

Jedną z dobrych wiadomości jest to, że ta metoda nie zadziała na metalowej klawiaturze, a taka zazwyczaj znajduje się przy bankomacie. Warto jednak zawsze starać się wpisać numer najszybciej jak to możliwe.

Kolejną prostą metodą na oszukanie tego systemu jest po prostu przytrzymanie palcami cyfr, których i tak nie używacie podczas wpisania pinu. W ten sposób mapa cieplna wskaże zbyt wiele punktów i złodziej nie będzie mógł odszyfrować właściwego numeru pin.

Zobacz jak dokładnie działa ta metoda na wideo poniżej. Zdjęcia pochodzą z kanału Mark Rober.

Podobne artykuły