Zbieraj pestki owoców i wyrzucaj podczas spacerów. Słyszeliście o tym? Nie róbcie tego!

Ogród Data publikacji: 2022-08-16 / Aktualizacja: 2022-08-29

Co jakiś czas na Facebooku pojawia się nowy „łańcuszek”. Popularny post, który następnie udostępniany jest przez wiele osób. Niektóre z nich są nieszkodliwe, a inne jeśli zaczniemy się do nich stosować mogą zrobić więcej szkody niż pożytku. Tak jest z postem, który zachęca do zbierania pestek owoców, suszenia ich, a następnie wyrzucania ich przez okno podczas jazdy samochodem lub podczas spaceru. Jeśli widzieliście ten pomysł, nie róbcie tego!

Nie wyrzucaj pestek za okno, to nie pomoże naturze

Dlaczego nie powinniśmy tak robić? Prowadzi to do inwazji biologicznej. Polega to na zaniku rodzimych gatunków drzew przez inne dużo bardziej inwazyjne, nad którymi można utracić kontrolę. Jako przykład można podać czeremchę amerykańską. Leśnicy starają się z tym walczyć, ale jest to bardzo trudne.

Czeremchę amerykańską trudno jest zwalczyć, gdyż bardzo szybko się rozprzestrzenia. Niestety jej obecność ma negatywny wpływ na ekosystem leśny. Samo jej wycinanie przez jej liczebność nie daje już efektów.

Co więcej, jeśli zdecydujemy się wyrzucić pestki przy drodze, tak jak jest to wspomniane, to najprawdopodobniej nic z nich nie wyrośnie. Ziemia w tym miejscu będzie zbyt jałowa. Jeśli jednak już uda się drzewu wyrosnąć, to może mieć ono negatywne konsekwencje dla rodzimych gatunków. Wiele owoców, które kupujemy w marketach pochodzi z różnych odległych rejonów świata. Dlatego takie czynności mogą wpływać na zaburzenie rodzimej różnorodności biologicznej.

  • https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C88884%2Cszkodliwy-post-na-facebooku.html
  • https://demagog.org.pl/fake_news/wyrzucajac-pestki-owocow-gdzie-popadnie-nie-pomozesz-przyrodzie/
  • https://podroze.onet.pl/aktualnosci/lesnicy-walcza-z-czeremcha-amerykanska-to-niezwykle-inwazyjny-gatunek/mn8lk8y
  • https://spychowo.olsztyn.lasy.gov.pl/czeremcha-amerykanska-w-nadlesnictwie/-/asset_publisher/1M8a/content/skad-wziela-sie-czeremcha-amerykanska-w-nadlesnictwie-spychowo-/pop_up?_101_INSTANCE_1M8a_viewMode=print

Podobne artykuły